Wstawianie zębów - jakie są metody?

2019-08-28

Niezależnie od tego, w jaki sposób go lub je utraciłeś, wstawianie zębów w miejscach ubytków to z wielu powodów konieczność. I musisz uwierzyć, że kwestie estetyczne są na szarym końcu. Jak jednak może odbywać się wstawianie zębów? Co na ubytki proponuje stomatologia?

Na szczęście możliwości odbudowy zębów - zarówno uszkodzonych, jak i utraconych - jest dzisiaj naprawdę dużo. Protetyka bardzo się rozwinęła, zatem każdy pacjent może znaleźć coś, co pomoże w jego sytuacji i sprawi, że wstawianie zębów będzie fachowe i bezbolesne. Jakie możliwości na wstawianie zębów lub uzupełnienie ubytków daje dzisiaj stomatologia?

  • Korony

Mogą być metalowe i te najczęściej są wybierane ze względu na cenę. Bardziej estetyczne są natomiast pełnoceramiczne. Korony wstawiane są w miejsce ułamanego czy ukruszonego bądź uszkodzonego zęba, który już został wyleczony.

  • Korony w moście

W tym przypadku proteza zębowa umieszczona jest na twoich zębach, które sąsiadują bezpośrednio z luką. Niestety, wymaga to opiłowania tych dwóch sąsiadujących zębów. Proteza powstaje na podstawie pobranego przez dentystę wycisku szczęki. Wstawianie zębów tą metodą ma poważną wadę - opiłowane zęby pozostają bardziej podatne na próchnicę oraz późniejsze uszkodzenia.

  • Korony na włóknach szklanych

Tego rodzaju wstawianie zębów wymaga wyszlifowania rowków w sąsiadujących zębach, a następnie wypełnienia ich kompozytem i zamontowania na nich właśnie włókien szklanych. One tworzą swojego rodzaju rusztowanie, na którym zamontowany zostanie sztuczny ząb. Ten natomiast odtwarzany jest poprzez nakładanie warstw tworzyw dentystycznych i kolejne ich naświetlanie. Cały zabieg trwa około 2-3 godzin i wymaga sporej precyzji od dentysty. Jest znacznie bardziej estetyczny niż most, jednocześnie jednak mniej trwały.

  • Korony na korzeniach

Jeśli w twojej szczęce pozostał martwy i wyleczony kanałowo korzeń, wstawianie zębów może odbywać się w oparciu o niego. Właśnie na korzeniu umieszcza się wkład z włókien szklanych czy ceramicznych, a na nim osadza się koronę.

  • Implanty

Współcześnie wstawianie zębów najczęściej odbywa się na implantach - skutecznie zastępują one naturalne zęby. Są to specjalne tytanowe śrubki, które wszczepia się w szczękę, a następnie mocuje się na nich łącznik, by osadzić na nim sztuczną koronę zęba. Zdecydowanie skuteczniej zastępują naturalne zęby i co więcej, nie trzeba ich wymieniać co kilka lat. Implanty zrastają się z naturalną kością. Ich ogromną wadą jest jednak dość wysoka cena, która jednocześnie pozostaje inwestycją na lata.