Ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne

2019-07-24

Na szczęście coraz więcej o tym się mówi - ludzie po latach życia we wszechobecnym betonie budzą się ze snu i chcą zieleni. Powoli rozumiemy, że nawierzchnie wodoprzepuszczalne są nam po prostu potrzebne. Poziom wód gruntowych niesamowicie się obniżył, a retencja wody niemalże nie występuje. Czas ratować planetę i żyjących na niej ludzi, czyli nas.


Nawierzchnie wodoprzepuszczalne http://gcl.com.pl/nawierzchnie/wprowadzenie/ - dlaczego?

Ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne to w zasadzie same plusy. Odciążają kanalizację deszczową, gwarantują brak irytujących kałuż, naturalnie wodą opadową nawadniają sąsiadujące z nią rośliny i ograniczają zasięg systemu odwodnieniowego. Warto o tym mówić, zwłaszcza że możliwości jest naprawdę dużo.


Możesz zdecydować się np. na nawierzchnie wodoprzepuszczalne mineralne. Przepuszczają nie tylko wodę, ale także powietrze, a jednocześnie pozostają bardzo trwałe i nie są toksyczne. Dodatkowo, cechuje je szybki i bezproblemowy montaż. To fantastyczne rozwiązanie, jeśli planujesz przydomowe boisko czy plac zabaw, ale sprawdzą się również na parkingach czy miejscach postojowych.


Istnieją również nawierzchnie wodoprzepuszczalne mineralno-żywiczne, znane pod nazwą Kamienny Dywan. Jest to bowiem połączenie kamienia naturalnego i żywicy poliuretanowej. Jest nie tylko wodoprzepuszczalna, ale także odporna na mróz. Do jej głównych cech należy wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne czy promieniowanie UV. Do zalet należy doliczyć kilka faktów - tego rodzaju nawierzchnie wodoprzepuszczalne nie wypłukują się, oddychają, nie przemieszczają i nie zarastają chwastami. Są zatem doskonałe tam, gdzie planujemy ścieżki czy drogi rowerowe, ale sprawdzą się również na boiskach czy parkingach.


Kolejnym rozwiązaniem są kratki trawnikowe. To typowe nawierzchnie wodoprzepuszczalne odporne na bardzo duży nacisk. Ich wolne przestrzenie można wypełnić ziemią, piaskiem czy żwirkiem, a na nich posadzić trawnik biologicznie czynny. Ich powierzchnia jest przepuszczalna w około 96%, zatem nie ma mowy o jakimkolwiek zaburzeniu obiegu wody. Tego typu nawierzchnie wodoprzepuszczalne są dobre na ścieżki, parkingi, pobocza, skarpy i różnego rodzaju nasypy.


Istnieją równie kostki z fugą dystansową. To nawierzchnie wodoprzepuszczalne, które są doskonałym rozwiązaniem w miejscach, w których wymagane jest bardzo szybkie odprowadzenie wód deszczowych, tj. na dużych miejskich placach czy parkingach.


To oczywiście nie wszystkie nawierzchnie wodoprzepuszczalne, jakie pojawiły się już na rynku i są dostępne w sklepach. To jedynie najczęściej wybierane rozwiązania. Każdy bowiem, kto choć odrobinę dba o swoją i swojej planety przyszłość, nie powinien się zabetonowywać. Nawierzchnie wodoprzepuszczalne mają same plusy, a w dodatku mogą prezentować się pięknie.