Czym zajmuje się periodontolog?

2019-08-28

Zanim wpiszesz w google “periodontolog żoliborz” i będziesz szukał gabinetu dla siebie, zastanów się, czy właśnie periodontologia jest dziedziną stomatologii, która będzie w stanie ci najlepiej pomóc. Nie wiesz, czym zajmuje się periodontolog? To artykuł właśnie dla ciebie.

Okazuje się, że niemal każdy z nas powinien znaleźć dla siebie gabinet spod hasła “periodontolog żoliborz“. Dlaczego? Bo periodontologia zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, te natomiast dosięgają niemal każdego z nas. Wykrycie ich we wczesnym stadium zapobiega wielu nieprzyjemnym powikłaniom, jak np. przedwczesnej utracie zębów. Przyzębie to bowiem wszystkie tkanki, które bezpośrednio otaczają twoje zęby. Zatem lekarz znaleziony pod hasłem “periodontolog żoliborz” zajmuje się ozębną, dziąsłem, cementem korzeniowym i kością wyrostka zębodołowego.

Czy choroby przyzębia są powszechne?

Niestety, ale tak, jak pisaliśmy - większość z nas powinna udać się do lekarza znalezionego w sieci pod hasłem “periodontolog żoliborz”. Choroby przyzębia są bowiem jednymi z najbardziej powszechnych wśród osób dorosłych. Najczęściej zapadamy na zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia. Chociaż pierwsza z nich dotyka jedynie dziąsła, również jest nieprzyjemna i objawia się zaczerwienieniem, opuchnięciem i krwawieniem, zwłaszcza podczas szczotkowania, to nie możesz jej lekceważyć. Druga jest natomiast znacznie poważniejsza, gdyż stan zapalny dotyka niemal całego przyzębia. Lekceważenie tego schorzenia prowadzi nawet do utraty kości, przez co wzrasta ruchomość zębów i ryzyko ich przedwczesnego wypadnięcia.

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Wszyscy lekarze spod hasła “periodontolog żoliborz” oraz wszyscy stomatolodzy ogólnie zgodzą się co do jednego - główną przyczyną rozwoju chorób przyzębia jest nieprawidłowa, niedbała higiena jamy ustnej. Większość z nas nie tylko nie dba o właściwy sposób i odpowiedni czas szczotkowania, ale także totalnie ignoruje konieczność płukania jamy ustnej i nitkowania powierzchni międzyzębowych. Tymczasem pozostawione między zębami i na zębach resztki jedzenia to doskonała pożywka dla rozwijających się bakterii.

Aby uniknąć chorób przyzębia i finalnie nie lądować systematycznie w gabinecie znalezionym pod hasłem “perdiodontolog żoliborz”, warto również przyjrzeć się przyjmowanym lekom i szczególnie dbać o higienę jamy ustnej w okresach, gdy gospodarka hormonalna jest zaburzona, jak np. ciąża czy okres dojrzewania. W szczególny sposób o higienę jamy ustnej muszą dbać także osoby zmagające się z takimi chorobami jak m.in. białaczka czy cukrzyca, bo wtedy ryzyko wystąpienia chorób przyzębia znacząco wzrasta.