Badanie drożności jajowodów HyCOSy

2019-07-24

Czasami zdarza się, że pomimo chęci i starań, kobieta nie może zajść w ciążę. Z pewnością w takiej sytuacji powinna zgłosić się do lekarza, który następnie wykona badania diagnostyczne, by móc ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy i móc wdrożyć odpowiednie leczenie. Bywa jednak i tak, że sam monitoring owulacji oraz badania laboratoryjne obojgu partnerów to mało. Dlatego część ginekologów kieruje swoje pacjentki na badanie HyCOSy http://premium-medical.pl/aktualnosci/badanie-droznosci-jajowodow-hycosy-hsg-sono-hsg - to dobry sposób, by ocenić drożność jajowodów.


Badanie drożności jajowodów - wszystko co musisz wiedzieć (HyCOSy - HSG - Sono-HSG)

Sprawdzenie, czy jajowody są drożne, to jedno z podstawowych zadań lekarza ginekologa, do którego zgłosiła się para mająca trudności z poczęciem dziecka. Badania HyCOSy są po to, by wykryć wszelkie potencjalne nieprawidłowości w budowie samej macicy oraz jajowodów - te natomiast dadzą jasny obraz sytuacji i pomogą w ustaleniu przyczyny niepłodności.

Badania HyCOSy pozwalają również na wykrycie m.in.:

  • guzów
  • zrostów
  • mięśniaków
  • endometriozy
  • przegrody

Badanie drożności jajowodów można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich wykorzystuje promienie rentgena, tzw. Sono-HSG. Drugi natomiast to HyCOSy (histero-salpino-sonografia kontrastowa). Na chwilę obecną większość lekarzy sugeruje korzystanie z metody zupełnie nieinwazyjnej, tzn. HyCOSy. Po wykonaniu zabiegu pacjentka nie wymaga hospitalizacji, sam zabieg odbywa się w gabinecie ginekologicznym, po jego wykonaniu nie potrzeba czasu na dojście do siebie i nie pojawiają się krwawienia. Najważniejsze jest jednak to, że nie HyCOSy nie wymaga kontaktu z promieniami rentgena.

Jak przygotować się do badania Sono- HSG?

Aby w ogóle móc podejść do badania Sono-HSG, w poprzednim cyklu musi wykonać cytologię oraz mieć pobrany wymaz bakteriologiczny z pochwy, by wykluczyć z całą pewnością stany zapalne. Gdyby okazało się, że stan zapalny występuje, przed badaniem Sono-HSG należy go wyleczyć. Dodatkowo, na kilka dni przed zabiegiem pacjentka powinna poddać się biocenozie pochwy, czyli ocenie jej czystości. Przed samym badaniem należy być na czczo i przyjąć środek przeciwbólowy.

Kiedy należy wykonać HyCOSy – HSG – Sono-HSG ?

Bardzo duże znaczenie ma moment wykonania badania - zarówno HyCOSy, jak i Sono-HSG. Wykonuje się je zawsze w I fazie cyklu, tuż po ustaniu krwawienia menstruacyjnego, ale jeszcze przed wystąpieniem owulacji, o ile kobieta nie przyjmuje antykoncepcji. W takim wypadku można wykonać zabieg w każdy dzień po ustąpieniu krwawienia, ale wciąż w I fazie cyklu.

Przeciwwskazaniami do zabiegu HyCOSy czy Sono-HSG są ciąża, krwawienie, wcześniej wspomniane stany zapalne czy przeciwwskazania do podania kontrastu.

Po samym zabiegu pacjentka może wrócić do domu, gdyż zabieg nie wymaga dalszej hospitalizacji. Mogą pojawić się bóle podbrzusza i skurcze macicy, nie jest jednak wymaga rekonwalescencja.