Mykoplazma u dziecka

mykoplazmaMykoplazma wykryta zarówno u dziecka, jak i dorosłego człowieka powodować może groźne dla zdrowia powikłania. Przebieg choroby porównywalny do grypy nierzadko pozostaje niewykryty przez lekarzy. Mykoplazma kwalifikowana jest do bakterii, jednak w rzeczywistości nie należy do żadnego typu bakterii, ani wirusów, stanowi przykład zmutowanej bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Podobnie jak wirus opryszczki po przedostaniu się do organizmu pozostaje w stanie nieuaktywnionym. W przypadku osłabienia organizmu, a nawet nieprawidłowego szczepienia zaczyna ingerować w organizm ludzi.

Mikoplazma u dziecka atakuje najczęściej górne drogi oddechowe, odpowiada za 30% nawracających zapaleń płuc u dzieci do 6 roku życia. Objawia się zapaleniem krtani, gardła, ucha, zatok, oskrzeli i płuc. Choroba groźna szczególnie dla kobiet w ciąży i noworodków. Zakażenie w ciąży może być przyczyną przedwczesnego porodu, z kolei u noworodka wywołać może groźne powikłania neurologiczne. U dziecka w wieku od 2 do 6 lat mykoplazma objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem gardła. Powtarzające się zapalenie krtani u dziecka może być symptomem choroby. Niestety postawienie prawidłowej diagnozy nie jest wcale łatwym zadaniem, nawet dla bardzo kompetentnego pediatry. Zainfekowane dziecko może być apatyczne, skarżyć się na ból głowy, nierzadko pojawia się gorączka i kaszel o różnym nasileniu, chrypka, powiększenie węzłów chłonnych, oraz wysypka. U dziecka, które przebyło mykoplazmatyczne zapalenie płuc silny, uporczywy kaszel pojawiać się może regularnie przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Wykrycie choroby jest możliwe, dzięki rtg klatki piersiowej lub specjalnemu badaniu. Test PCR pozwala wykryć DNA bakterii w moczu, lub krwi techniką namnażania. Jednakże test wykonywany jest jedynie w nielicznych przypadkach. Nie należy zapominać, że okres inkubacji mikoplazmy trwać może nawet do 3 tygodni. Leczenie oparte jest na terapii antybiotykowej trwającej około 10-14 dni.

U najmniejszych dzieci stosuje się antybiotyki makrolidowe o działaniu bakteriostatycznym.

Możliwie wczesne wykrycie i leczenie mykoplazmy ma istotne znaczenie dla zdrowia dziecka. Co prawda tylko w nielicznych przypadkach prowadzić może do poważnych powikłań. Zdarza się, że mykoplazma predysponuje do astmy oskrzelowej, ale również groźnych powikłań neurologicznych. Do powikłań po mykoplazmie kwalifikuje się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, nieżyt żołądkowy, zapalenie stawów i inne.

Pragnąc ograniczyć ryzyko zakażenia szczególnie w okresie jesiennym zastosować warto uodparniające suplementy diety dla dzieci, takie jak tran, biostymina, czy echinacea.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.