Refluks u dziecka

refluks u dzieckaRefluks należy do schorzeń nieprzyjemnych i dokuczliwych, niestety dolegliwość wykrywana jest u coraz większej liczby dzieci, nawet niemowląt. Słysząc potwierdzającą diagnozę lekarską zastanawiamy się, czym jest refluks i jak szybko wyleczyć dolegliwość? Nieprawidłowość związana jest z odruchem fizjologicznym, gdzie po posiłku pokarm cofa się z żołądka do przełyku. Objawia się najczęściej częstym ulewaniem, oraz wymiotami u najmłodszych. W przypadku niemowląt zwykle mija po ukończeniu 2 roku życia.

Niestety u maluchów w wieku przedszkolnym wykrycie choroby może okazać się problematyczne, gdyż nierzadko objawy pozostają niezauważalne przez rodziców, jak również lekarzy. Głównym symptomem dolegliwości jest ból żołądka, zaburzenia połykania, alergia pokarmowa lub pieczenie w przełyku, o którym dziecko nie jest w stanie samo zaalarmować dorosłych. Bardziej realne objawy typu częste infekcje gardła, nawracająca chrypka, suchy kaszel, wymioty, zaparcia, biegunki i zapalenie krtani powinny nas zmotywować do sprawdzenia stanu zdrowia naszej pociechy.

Rozpoznanie choroby możliwe jest, dzięki szczegółowemu wywiadowi przeprowadzonego przez pediatrę. Lekarz potwierdzając nasze obawy z całą pewnością wypisze skierowanie do gastrologa, który w diagnostyce wykorzystuje najczęściej badania radiologiczne. 24-godzinna pH-metria u dziecka nie oznacza niestety nic przyjemnego. Przeprowadzana jest w momencie, gdy terapia farmakologiczna nie przyniosła pozytywnych rezultatów. Ph-metria pozwala na rejestrację wartości pH w przełyku. Do badania wykorzystywana jest specjalna sonda połączona z urządzeniem rejestrującym zapis przez całą dobę. Cewnik z elektrodą umieszczany jest przez nos, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie pH po upływie 24 godzin i przesłaniu danych z rejestratora do komputera. Refluks u 3 letniego dziecka wymaga leczenia, w którym istotną rolę odgrywa właściwa dieta. Ograniczenie produktów takich jak czekolada, ostre przyprawy, mleko, napoje gazowane, oraz smażone, tłuste mięsa. Kolejnym etapem jest przyjmowanie leków zobojętniających kwas solny i zmniejszających jego wydzielanie. Zwykle kuracja kończy się powodzeniem po leczeniu zachowawczym, jednie w nielicznych przypadkach wymaga zabiegu operacyjnego.

Choroba refleksowa u dziecka nie powinna być bagatelizowana, nawet po ustąpieniu schorzenia konieczne jest kontrolowanie stanu zdrowia dziecka. Nie należy zapominać, że refluks jest dolegliwością przewlekłą skłonną do remisji, dlatego utrzymanie prawidłowej diety odgrywa bardzo znaczącą rolę.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.