Jakie parówki dla dziecka?

parówki dla dzieckaChyba nikogo nie trzeba utwierdzać w fakcie, że parówki są przysmakiem prawie każdego dziecka. Większość rodziców serwuje maluchom parówki bardzo chętnie i z pewnością stanowią podstawowy składnik diety. Niestety mało, kto zdaje sobie sprawę, że większość produktów nie zawiera istotnych składników odżywczych, a jedynie wodę, dodatki i mięso oddzielone mechanicznie. Cóż to w rzeczywistości oznacza?

Nie mamy, co się oszukiwać w większości parówek dla dzieci skład jest podobny, a nawet gorszy jakościowo od parówek dla dorosłych. Mięso oddzielone mechanicznie MOM nie oznacza nic innego jak odpady mięsne, takie jak tusze drobiowe poddawane obróbce cieplnej, dzięki czemu otrzymywana jest niskiej jakości masa mięsna. W produktach mięsopodobnych znajduje się nie tylko tłuszcz, ale również skórki, chrząstki, a nawet rozdrobnione kości i pazurki. Zważając na fakt, że szeroka gama produktów dostępnych na rynku zachęca do kupna przetworów mięsnych, w tym parówek większość z nas nie obawia się podawania ich niemowlętom i małym dzieciom. Są jednak rodzice, którzy szczególną uwagę zwracają na dietę dziecka i precyzyjnie dopasowują składniki odżywcze. Problem jest jednak duży, ponieważ nawet najbardziej odpowiedzialni rodzice nie są sobie w stanie poradzić z wyszukaniem zdrowej żywności. Półki sklepowe, aż uginają się pod ciężarem produktów, których etykiety budzą mnóstwo wątpliwości. W rzeczywistości okazuje się, że nawet opakowania znanych marek nie gwarantują produktów godnych zaufania . Oznakowanie i skład nie zawsze oznaczać musi szczerą prawdę, co zaobserwować mogliśmy na wielu przykładach i aferach mięsnych odnotowanych na przełomie ostatnich kilku lat. Nawet jakbyśmy bardzo chcieli uchronić nasze dzieci przed sztucznymi dodatkami, barwnikami i konserwantami nie jesteśmy w stanie zapewnić żywności 100% zdrowej.

Wracając do klasycznych kiełbasek : jakie zatem parówki dla dzieci spełnią nasze oczekiwania? Jakie parówki dla dziecka będą najlepsze? Jakie możemy podać dziecku bez wyrzutów sumienia?

Najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie parówek kiełbaskami z dużą zawartością mięsa. Jeżeli jednak dziecko nie wyobraża sobie śniadania bez przysmaku, jaki stanowią parówki konieczne jest dokładne sprawdzenie etykiety na opakowaniu. Parówki zawierające mięso oddzielone mechanicznie kategorycznie nie nadają się dla dzieci. Dobre parówki dla dziecka to takie, które zawierają ponad 80%-90% mięsa, najlepiej z szynki. Parówki takie posiadają znacznie grubszą i twardszą skórkę oraz masę wewnętrzną, a ich cena za kilogram waha się w granicach od 20 do 30 zł. za kilogram. Parówki, które może jeść małe dziecko nie powinny zawierać w składzie glutaminianu sodu, fosforanów, konserwantów, cytrynianów, powinny zawierać stosunkowo małą ilość soli i tłuszczu. Dla dzieci szczególnie groźne są cytryniany i fosforany hamujące przyswajanie wapnia oraz rakotwórczy azotan sodu.

Oczywiście nie zaszkodzimy dziecku, jeżeli podamy mu parówkę okazjonalnie lub wybierzemy produkt niebudzący żadnych zastrzeżeń. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno parówek o największej zawartości mięsa lub zastąpienie ich dobrej jakości szynką, ewentualnie kiełbaską. Najbardziej rozsądną opcją jest zrobienie parówek samemu, do czego wykorzystać należy mięso przemielone przez maszynkę, zmiksowane z jajkiem i dodatkami smakowymi na jednolitą masę. Dla uzyskania gładkiej konsystencji wykorzystać warto blender. Uformowane na kształt parówki należy gotować w wodzie, na parze lub piec w piekarniku. Oczywiście parówki, których wykonanie przypomina robienie kotletów mielonych nie zastąpią klasycznej parówki o gładkiej konsystencji to z całą pewnością stanowią znacznie zdrowszą alternatywę. Drugą możliwością są parówki z mięsa, słoniny, przypraw i osłonek z jelit, jednak wykonanie jest znacznie bardziej czasochłonne.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.