Choinka. Sztuczna czy żywa?

choinka uczulenieWiększość z nas nadal preferuje dekorowanie żywych choinek na święta, zapach lasu i bliski kontakt z naturą przybliża nam specyficzny klimat świąt, przecież natura od zawsze wygrywała z sztucznymi odpowiednikami. Nic nie jest w stanie zastąpić zielonego drzewka, na którym piernikowe ozdoby, łańcuchy i kolorowe lampki zachęcają do rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole.

Problem pojawia się w momencie, gdy w domu znajduje się małe dziecko. Decyzję o kupnie świątecznego drzewka należy uprzednio precyzyjnie rozważyć. Zdarza się, bowiem, że niektóre dzieci, szczególnie alergicy miewają objawy alergii przy bliskim kontakcie z żywą choinką. Okazuje się, że w choince znajduje się, aż 50 rodzajów pleśni wywołujących rozmaite problemy z układem oddechowym. Ponadto po dotknięciu przez dziecko choinki pojawić się mogą podrażnienia skóry i swędząca wysypka. Szczególnie u noworodków przyczyniają się do przewlekłego kaszlu, kataru, łzawiących oczu, a nawet zmęczenia. Nie należy zapominać, ze żywa choinka może okazać się niebezpieczna dla niemowlaka, który znaczną cześć dnia spędza na raczkowaniu po podłodze. Ostre igliwie wywołujące nierzadko reakcję alergiczną na skórze może zostać połknięte przez malucha!

Niestety okazuje się, że nawet sztuczna choinka nie jest w 100 % bezpieczna. Niewłaściwe przechowywanie ozdoby świątecznej powoduje nagromadzanie się kurzu i pleśni. Jeżeli, zatem nie zadbamy o właściwe odświeżenie drzewka przed świętami możemy przyczynić się do nasilających się objawów alergii na kurz, szczególnie u dzieci, u których już wcześniej zaobserwowaliśmy symptomy uczulenia na roztocza. Zarodniki pleśni rozwijające się pod wpływem ciepła doprowadzić mogą do tzw., symptomu choinki, objawiającego się przeciągającym się kaszlem i katarem, dusznościami, osłabieniem, świstami w klatce piersiowej, dla najwrażliwszych dzieci zakończyć się może zapaleniem oskrzeli.

Oczywiście bez względu, na którą opcję się zdecydujemy, najważniejsze jest bezpieczeństwo malucha. Małe dzieci otwarte na poznawanie świata nie będą w stanie powstrzymać się od dotykania i zdejmowania świątecznych ozdób. Zanim ustawimy choinkę na podest, zastanówmy się, czy oby świąteczne drzewko spełnia warunki bezpieczeństwa. Musimy liczyć się z faktem, że nie będziemy w stanie kontrolować dziecka na każdym kroku, a ciekawość malucha doprowadzić może do nieprzyjemnego wypadku i groźnych dla zdrowia konsekwencji.

Oczywiście w żadnym wypadku nie powinniśmy rezygnować z przystrajania świątecznego symbolu, jednak zachowajmy maksymalną ostrożność, przynajmniej w trakcie ustawiania choinki. Nie zapominajmy również o odświeżeniu sztucznych choinek, które od roku regularnie zbierały kurz i zanieczyszczenia, oraz o odkurzaniu bombek i wszelkich ozdób świątecznych.
1 komentarz Choinka. Sztuczna czy żywa?

  • Magdalena Melaniuk

    Ja zawsze wolałam, żywe choinki, ale jak pojawił się Michaś przestawiłam się na choinkę sztuczną. Mam ją już trzy lata i w tym roku też zamierzam jej użyć. To był dobry zakup i nie żałuje, że dałam się przekonać cioci na zakup na e-choinki.pl . Chyba nie będę potrafiła wrócić do tradycyjnych drzewek. Sztuczna choinka jest o wiele bardziej praktyczna.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.