Kiedy wypadają zęby mleczne? Cała prawda o mleczakach.

zęby mleczneZęby mleczne zaczynają pojawiać się około 6 miesiąca życia, aczkolwiek u niektórych dzieci pierwsze wyrzynają się już w wieku 3 miesięcy. U większości maluchów proces wyrzynania zębów kończy się około 12 miesięcy po narodzinach. Nie bez przyczyny już od pojawienia się pierwszego ząbka powinniśmy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka, gdyż to właśnie od kondycji mleczaków uzależnione jest zdrowie zębów stałych.

Zęby mleczne odpowiedzialne są za przygotowanie miejsca dla zębów stałych, jak również prawidłowego rozwoju mięśni i kości jamy ustnej. Codzienna pielęgnacja i systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym uchronić mogą dziecko przed późniejszymi problemami. Niestety zdarza się, że nawet u bardzo małych dzieci pojawia się próchnica, powodująca kruszenie się, oraz przedwczesne wypadanie zębów. W podobnej sytuacji miejsce ubytku zajmowane jest przez inne zęby mleczne, przez co stałe zęby nie mają szans na wyrzynanie się we właściwy sposób.

Większość z nas zadaje sobie różnorodne pytania i zastanawia się, kiedy właściwie zaczynają wypadać zęby mleczne. Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna, gdyż wszystko uzależnione jest od zdrowia i kondycji mleczaków. Pierwsze zęby zaczynają wypadać około 6, 7 roku życia, chyba, że próchnica znacznie przyspieszyła cały proces. Z reguły na samym początku zaczynają wypadać zęby, które pojawiły się, jako pierwsze. W większości przypadków są to siekacze górne i dolne, dopiero później zaczynają wypadać siekacze boczne, kły, a na samym końcu zęby trzonowe. Co ciekawe dziewczynki pozbywają się mleczaków wcześniej od chłopców, dzięki czemu szybciej stają się właścicielkami pięknego i zdrowego uśmiechu.

Oczywiście, jeżeli zęby mleczne wypadły dziecku wcześniej, lub znacznie później nie ma powodu do obaw. Podobnie jak to było z mleczakami wyrzynanie się zębów stałych nie jest ściśle powiązane z konkretnym wiekiem dziecka, a uzależnione od indywidualnego rozwoju. Nie należy zapominać, że pierwszymi stałymi zębami są szóstki, po których wyrośnięciu błyskawicznie zaczynają wypadać mleczaki, ustępując miejsca pozostałym zębom stałym. Bardzo ważne, abyśmy nie przegapili momentu wyrzynania się szóstek i udali się z dzieckiem do stomatologa, który po wyglądzie zębów oceni, czy pozostałe rosnąć będą prawidłowo.

Zdarza się, że sześciolatkom, którym wyrosły już szóstki, a pomiędzy mleczakami nie widać szczelin zaleca się stosowanie specjalnego aparatu zapobiegającemu wadom zgryzu.

Ostatnie zęby stałe wypadają pomiędzy 12, a 13 rokiem życia, pomimo, że były mniej mineralizowane od zębów stałych i bardziej podatne na próchnicę to właśnie od nich w dużej mierze zależy stan uzębienia. Rodzice, którzy małą uwagę zwracali na zęby mleczne, bo przecież i tak w końcu wylecą mogą sobie mieć jedynie za złe nierozsądne podejście do tak bardzo istotnego tematu.

Właściwa i systematyczna pielęgnacja jamy ustnej powinna mieć miejsce już od momentu pojawienia się pierwszego zęba, niezależnie, czy mleczaka, czy stałego. Równie ważne są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, przynajmniej raz na pół roku.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.