Ropiejące oko u niemowlaka

ropiejące oko u noworodkaRopiejące oczy u noworodków i niemowląt są dość często spotykaną przypadłością i nie chodzi tu o zbierającą się w kącikach oczu wydzielinę, lecz o poważną infekcję utrudniającą swobodne otwarcie powieki. Jeżeli przemywanie solą fizjologiczną nie przynosi pozytywnych rezultatów konieczna będzie wizyta u specjalisty. Dobry okulista dziecięcy powinien pobrać wymaz i postawić prawidłową diagnozę, zalecając skuteczne leczenie w przypadku wykrycia wirusów takich jak gronkowiec.

Niestety większa część okulistów bagatelizuje objawy lecząc zapalenie wirusowe nieodpowiednim lekiem, doprowadzając tym samym do bolesnego zapalenia rogówki. Możliwie wczesna interwencja uchronić może malucha przed nieprzyjemnym przekłuwaniem kanalika łzowego. We wczesnym etapie ropiejącego oka najczęściej stosuje się specjalne krople i masaże kanalików, udrażniające i zapobiegające powstawaniu ropnej wydzieliny.

Ropiejące oko u niemowlaka może być przyczyną nie tylko niedrożnego kanalika łzowego, ale również infekcji bakteryjnej złapanej podczas porodu, lub pobytu w szpitalu, dlatego już od momentu urodzenia należy precyzyjnie dbać o higienę i właściwą pielęgnację oczu.

W przypadku, gdy oko ropieje, pomimo właściwej pielęgnacji, należy niezwłocznie udać się do okulisty. Niestety zdarza się, że nawet leczenie specjalnymi kroplami nie przynosi pożądanych rezultatów i konieczne jest udrożnienie dróg łzowych. Niedrożność przewodu nosowo-łzowego występuje u dzieci tuż po urodzeniu, lub kilka miesięcy po narodzinach. B

Efektem braku współpracy pomiędzy okiem, a nosem jest wydzielina spływająca do przewodu nosowego. Ropienie oka nierzadko nasila się pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, czy mróz. W momencie, gdy niemowlak ma trudności z otwieraniem oka, a ropa zalega w woreczku spojówkowym najlepszym rozwiązaniem okazuje się udrożnienie kanalika łzowego. W łagodniejszym przebiegu przypadłości z zabiegiem wstrzymać się można do ukończenia przez dziecko 1 roku życia. W przypadku odczuwalnego dyskomfortu zabieg trwający około 10 minut okazuje się jedynym rozwiązaniem. Większość okulistów decyduje się na przekłucie kanalika igłą, co daje niemal natychmiastowe efekty. Niestety sondowanie nieprawidłowej błony w przewodzie nosowo-łzowej najczęściej odbywa się bez znieczulenia ogólnego. Zabieg przeprowadzany przez okulistę zwykle bez obecności rodziców, trwa zaledwie kilka minut, jednakże jest nieprzyjemny i bolesny dla niemowlaka, dlatego ważne, aby przeprowadzony był możliwie wcześnie.

Nie należy zapominać, że jedynie w 10% przypadków dzieci przekłuwanie kanalików jest konieczne. Najczęściej wystarcza stosowanie się do zaleceń lekarza i aplikowanie maluchowi specjalnych preparatów pozwalających funkcjonować oku w należyty sposób.

Oczywiście ostateczną decyzję o zabiegu podejmują rodzice, bądź prawni opiekunowie dziecka i nikt nie ma prawa zmusić ich do zabiegu.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.