Gdy dziecko nie je owoców i warzyw

dziecko nie chce jeść owocówDzieci niezależnie od wieku dzielą się na łakomczuchów, którzy z chęcią zajadają, nawet najbardziej egzotyczne potrawy i niejadki, które na samą myśl o jedzeniu z grymasem odwracają buzię, byle by tylko nie skosztować wykwintnych smakołyków.

Apetyt u dziecka, a raczej jego brak stanowi dla rodziców podstawę do wielu zmartwień. Odpowiednia dieta powinna, bowiem dostarczyć dziecku wszelkich niezbędnych składników odżywczych, cennego błonnika i witamin, tłuszczów roślinnych, oraz żelaza i wapnia. W szczególnie niekomfortowej sytuacji znajdują się rodzice, których dzieci niechętnie spoglądają na owoce i warzywa, w których naturalne witaminy są podstawą do prawidłowego rozwoju maluchów.

Gdy dziecko nie je jarzyn, powinniśmy postarać się zachęcić je do spożywania, chociażby tych warzyw i owoców, które dziecko zaakceptuje. Nie możemy zmuszać do jedzenia, gdyż z pewnością osiągniemy zupełnie odwrotne rezultaty. Najważniejsze, by przekonać dziecko do spożywania wybranych przez siebie owoców i warzyw. W rozwiązaniu problemu pomocnym narzędziem okazuje się kreatywność i cierpliwość. Zachęcając dziecko do zjadania kolorowych owoców, lub warzyw powinniśmy święcić przykładem i sami zajadać się jarzynami. Bardzo ważne, abyśmy do posiłku zasiadali przy wspólnym stole, dziecko jest wspaniałym obserwatorem i uwielbia zachowywać się jak dorośli. Nie zabraniajmy maluchom eksperymentować w kuchni razem z nami, robienie kolorowych kanapek, wykrajanek z bułek, łódek, czy zwierzątek z pieczywa, ozdobionych liśćmi sałaty, pomidorem i ogórkiem motywują dziecko do jedzenia, przy czym czas spędzony wspólnie z nami stanowi dla malucha znakomitą formę zabawy.

Jeżeli pomimo naszych starań dziecko nadal nie je owoców i warzyw zabierzmy je do warzywniaka, lub targ, na którym samo będzie mogło wybrać jarzyny wzbudzające zainteresowanie naszej pociechy.

Jeśli starania i wysiłek nadal nie przynoszą żadnych rezultatów zmieńmy formę podawania jarzyn. Niektóre dzieci nie gustują wcale w warzywach gotowanych, z kolei surową, chrupiącą marchewkę, kalarepę, czy paprykę spożywają chętnie i z apetytem. W przypadku owoców nierzadko okazuje się, że dla maluchów ugryzienie sporego jabłka, czy banana jest nie lada wyzwaniem. Owoce obrane ze skórki i pokrojone na małe kawałki w niektórych przypadkach sprawdzają się niezawodnie. A może to my jesteśmy winni, podając malcowi słodkie przekąski, zamiast banana, jabłka, marchewki, czy innego zdrowego rarytasu?

Bardzo często dziwimy się, dlaczego niemowlę, lub nieco ponad roczne dziecko nie chce jeść owoców i warzyw w całości. Zwykle wystarczy zmiksować jarzyny, aby dziecko spożywało je ze smakiem. Nie bójmy się, zatem miksować, jeżeli pragniemy zapewnić maluchowi prawidłowy rozwój i zdrowie. Nie należy jednak zapominać, że im wcześniej zaczniemy podawać jarzyny nierozdrobnione tym lepiej dla dziecka, jeżeli jednak inna forma podawanych jarzyn skutecznie zniechęcą do jedzenia znakomitym rozwiązaniem okazują się różnorodne przetwory. Zastępując zwykłą zupę bogatym w witaminy kremem zyskamy pewność, że organizm dziecka zaopatrzony będzie w błonnik, żelazo i inne witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju. Świeże owoce i warzywa w postaci soków, koktajlów, zup owocowych, chłodników, galaretek, kisieli, budyniu, kompotów, suszonych owoców, płatków z owocami, a nawet lodów i ciasteczek owocowo-warzywnych sprawią, że dziecko zapozna się ze smakami jarzyn, pomagając w przyszłości pokonać niechęć do nich. Nieważne, w jakiej postaci witaminy dostarczone zostaną organizmowi, najważniejsze, że w ogóle znajdą się w menu dziecka.  Kreatywnym rozwiązaniem będącym początkiem przygody z owocami jest stary sprawdzony trik, a mianowicie przepyszny deser z galaretką, bitą śmietaną i drobno pokrojonymi owocami zmieszanymi ze słodką przekąska. Owoce i warzywa przemycone w obiedzie i deserze sprawią, ze maluch nie zorientuje się z czym właściwie miło do czynienia. Niezłą frajdą okazać się może wspólnie z dzieckiem przygotowana sałatka owocowa sporządzona w wydrążonej łupinie arbuza. Równie dobrze sprawdzają się lody sorbetowe, owoce serwowane w cieście, lub polewie czekoladowej, jarzyny grilowane.

Jeżeli przekonamy dziecko do zjadania chociażby kilku gatunków owoców i warzyw możemy być pewni sukcesu. Z całą pewnością maluch sam stopniowo zacznie domagać się coraz to nowszych odmian wprowadzanych do jadłospisu.

Pragnąc zachęcić dziecko do jedzenia owoców i warzyw wykorzystać możemy wszelkie możliwe sposoby. Warto postarać się, aby maluch mógł brać przykład z rówieśników gustujących w naturalnych witaminach. Nierzadko okazuje się, że maluch zaczyna jeść niemal wszystko w placówkach, takich jak przedszkole, czy żłobek. Obawiając się o zdrowie dziecka, które na samą myśl o owocach i warzywach z grymasem na twarzy ucieka od zaserwowanego mu menu, po konsultacji z lekarzem zastosować można suplementy diety uzupełniające niedobory witamin w organizmie. Oczywiście naturalnych witamin nie jest w stanie zastąpić, nawet najlepszy suplement, ale zawsze dodatkowa porcja witamin wzmocni odporność i wspomoże rozwój dziecka. Najczęściej dzieci wyrastają z okresu przysłowiowego niejadka i w kolejnym etapie rozwoju zajadają się owocami i warzywami, że aż miło popatrzeć!
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.