Ulga na dziecko 2013

Wielu z nas każdego roku zmaga się ze zmianami w systemie prawa. Już teraz zaczynamy się obawiać o dobro naszych dzieci i ulgi, jakie przysługiwać nam będą w 2013 roku. Niestety zmiany będą miały miejsce i z całą pewnością nie każdemu się spodobają.

Rodzice z podatkiem dochodowym od osób fizycznych będą mogli starać się o ulgę na dziecko już niebawem, składając PIT-36, PIT-37 w Urzędzie Skarbowym.

Z ulgi nie będą mogły skorzystać rodzice opodatkowani ryczałtem, oraz prowadzący działalność gospodarczą z podatkiem liniowym 19%.

Nie należy zapominać, że od kilku lat ulga dotyczy określonego czasu, naliczana jest za każdy miesiąc kalendarzowy od narodzin dziecka, czyli, jeżeli dziecko przyszło na świat w październiku ulga naliczana będzie za 3 miesiące sprawowanej nad nim opieki.

O ulgę prorodzinną starać się mogą prawni opiekunowie dziecka, rodzice, bądź rodziny sprawujące opiekę nad dzieckiem, w tym rodziny zastępcze. Ulga ukierunkowana na dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, oraz osoby pełnoletnie uczące się. Z ulgi skorzystać również mogą rodzice otrzymujący rentę socjalną, lub zasiłek pielęgnacyjny. Jedynym warunkiem, jaki muszą spełniać to roczny dochód nieprzekraczający 112 tysięcy złotych, bez względu, czy dziecko wychowywane jest przez obojga, czy jednego z rodziców. Osoby znajdujące się w odwrotnej sytuacji o uldze na dziecko mogą zapomnieć.

Prawo z kolei wyciągnęło rękę o rodzin wielodzietnych. Gospodarstwa, w których wychowuje się trójka dzieci ulga na trzecie dziecko wzrośnie, bowiem o 50 %. W przypadku 4 dziecka powiększy się dwukrotnie, dając możliwość 100% odliczenia.

Rodzice jednego, lub dwójki dzieci, których dochody roczne nie przekraczają wspomnianych 112 tys. zł. Będą mogły odliczyć ulgę od podatku w wysokości 92, 67 zł. za miesiąc na każde dziecko. W przypadku trzeciego dziecka ulga prorodzinna wzrośnie, o 50 %, co stanowi kwotę 139, 01 zł. za miesiąc kalendarzowy, przy czwartym dziecku w 2013 roku opiekunowie będą mogli odliczyć 100 % ulgi wynoszącej dokładnie 185, 34 zł miesięcznie.

Z całą pewnością znajdą się osoby, które spoglądając poprzez pryzmat zmian poczują się dotknięte i pokrzywdzone, szczególnie rodzice jedynaków i dwójki dzieci. Zmiany w ulgach na rok 2013 będą z kolei powodem do radości dla rodzin wielodzietnych.

Cóż niestety nie mamy wpływu na zbliżające się zmiany, możemy jedynie się podporządkować i wykonać swoją powinność.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.