Jak nauczyć dziecko asertywności?

pic81W dzisiejszych czasach asertywność jest bardzo pomocnym i koniecznym rodzajem zachowania. Już od najmłodszych lat powinniśmy kształtować jej podstawy w zachowaniu naszych dzieci. Umiejętne odmawianie, wyrażenie własnych potrzeb, świadome postrzeganie osobistych wad i przyjmowanie krytyki znacznie ułatwia późniejsze życie i relacje międzyludzkie. Asertywne zachowanie dziecka pomoże mu odnaleźć się w każdej sytuacji, szczególnie w okresie przedszkolnym i szkolnym, w którym narażone będzie na wpływ dzieci nie zawsze postępujących zgodnie z ustalonymi przez dorosłych zasadami. Asertywność może również uchronić dziecko przed szkodliwym wpływem ludzi o złych zamiarach, takich jak pedofile i złoczyńcy.

Niestety zdarzyć się może, że dziecko wykorzysta asertywne zachowanie przeciwko nam, w umiejętny sposób spróbuje odmawiać wykonania czynności, której w danym momencie będziemy od niego oczekiwać. W podobnych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa, której celem będzie nic innego jak pewien kompromis.

Ucząc dziecka asertywności powinniśmy to robić profesjonalnie. Nie możemy pozwolić na dominację, jak również chwalenie nieustannej uprzejmości i uległości w stosunku do osób o negatywnych emocjach i zachowaniach. Zarówno osobowość bierna, jak i agresja, czy apodyktyczność poniosą za sobą więcej szkód, niżeli korzyści. Dlatego naukę asertywności powinniśmy rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Pierwszym krokiem do sukcesu jest nasza własna osobowość, oraz charakter godny naśladowania. Nie od dziś wiadomo, że każde dziecko bierze przykład z rodziców i ich zachowań. Kolejnym kryterium jest umiejętne przeprowadzanie rozmów, których celem jest tłumaczenie różnorodnych zdarzeń i zachowań ludzkich. Skuteczna, wyrazista komunikacja pozbawiona agresji i nacisku na inne osoby jest bardzo ważnym elementem asertywnego zachowania. Z całą pewnością musimy nauczyć dziecko odmawiania i posługiwania się stanowczym „NIE”, oczywiście w sytuacjach, które wymagają odmówienia wykonania pewnej czynności. W dzisiejszych czasach pewność siebie jest bardzo przydatną cechą charakteru, o ile niewyrażana jest w aroganckiej i agresywnej formie. Dziecko powinno również umieć przyjmować krytykę od innych, zdawać sobie sprawę z własnych wad i zalet.

W dzisiejszym świecie asertywne zachowanie dziecka pomoże mu przejść przez życie z dumnie podniesionym czołem, bez jakichkolwiek komplikacji i przykrych zdarzeń. Dzięki wpojeniu pewnych ściśle określonych zasad i zachowań możemy również uniknąć wielu problemów w przyszłości. Zaoszczędzić sobie mnóstwo nerwów w okresie dorastania i tzw. buntu nastolatka.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.