Nadmierne pocenie podczas snu u dziecka

pic324Obfite pocenie się dziecka podczas snu, które wymaga wymiany piżamy, a nawet poduszki oznaczać może szereg różnych dolegliwości, takich jak anemia, przerost migdałka, niedobór witaminy D. Nierzadko oznacza reakcję alergiczną lub przedłużającą się infekcję. Jeżeli pocenie nocne u dziecka przedłuża się w czasie, nawet w okresie zimowym należy precyzyjnie obserwować malucha. Złe przybieranie na wadze, apatia, zła kondycja fizyczna, brak apetytu, nasilający się kaszel są najczęstszymi symptomami, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. W przypadku niemowląt i dzieci do lat trzech oznaczać może brak witaminy D3, czego następstwem jest krzywica objawiająca się poceniem główki podczas snu, lub karmienia..

Oczywiście nadmierne pocenie nie musi wcale oznaczać choroby. Jeśli występuje sporadycznie możliwe, że maluch po prostu bardzo mocno śpi lub poci się ze względu na rozpoczynającą się infekcję lub jest skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków.  Pocenie nocne u dzieci występuje równie często na tle nerwowym, w chwilach, gdy organizm nie radzi sobie ze stresem. U dzieci procesy fizjologiczne przebiegają znacznie szybciej niż u dorosłych, co również przyczynia się do obfitego pocenia podczas snu. Nadmierna potliwość jest również dziedziczna, dlatego jeżeli w rodzinie pojawiały się podobne problemy, odpowiedź jest jednoznaczna i prosta..

Czasem warto zastanowić się, czy po prostu mały organizm nie został przegrzany. Szczególnie w okresie letnim należy zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia.

W przypadku, gdy dziecko systematycznie poci się podczas snu konieczna jest interwencja lekarska. Z reguły nawet wilgotna od potu piżamka nie musi oznaczać nic niepokojącego, ale jeśli przypadłość dokucza dziecku przez kilka miesięcy warto wykluczyć poważne choroby, takie jak cukrzyca, zaburzenia tarczycy oraz coraz częściej spotykana otyłość u dzieci.

W większości przypadków wystarczy jedynie zmienić styl życia małego człowieka, zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, zapewnić poczucie bezpieczeństwa i miłości. Tylko niewielki procent tego typu objawów oznacza przewlekłe infekcję lub poważne choroby zaburzające prawidłową pracę organizmu.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.