Jakie zwierzęta dla alergika?

pic454W niektórych domach ludzie nie wyobrażają sobie pustki, jaką stanowi brak zwierząt. Czasem zdarza się sytuacja, że po przyjściu dziecka na świat okazuje się, że maluch uczulony jest na sierść. Dla miłośników zwierząt diagnoza brzmi jak wyrok, ponieważ czworonożni milusińscy towarzyszyli im od dzieciństwa.

Faktem jest, że nie zawsze musimy pozbywać się pupili mieszkających z nami po wykryciu alergii, u któregoś ze członków rodziny. Wszystko uzależnione jest od stopnia dolegliwości. Jeżeli dziecko nie wykazuje objawów astmy, ostateczna decyzja należy do lekarza. Czasem wystarczy zadbać o odpowiedni porządek, czasem konieczne jest odczulanie, lub zabieg wykonany na zwierzaku, który polega na wycięciu gruczołów okołoodbytowych.

Sytuacje w życiu każdego człowieka są różne, nierzadko chęć posiadania czworonoga jest inicjatywą naszych pociech. Co jednak zrobić, gdy dziecko ma alergię? Jakie zwierzęta dla alergika będą odpowiednim rozwiązaniem?

Przecież obcowanie ze zwierzętami pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny malucha, uczy odpowiedzialności, empatii, higieny, wzbudza poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości. Ułatwia kontakt z rówieśnikami i eliminuje samotność.

Niestety u 5% dzieci obecność zwierząt w domu powoduje zapalenie spojówek, u 9% wykryto problemy skórne, przewlekły katar dotyczy 27% małych miłośników czworonogów, a najwięcej, co aż 78% dzieci boryka się z astmą oskrzelową.

Zatem pytanie nasuwa się jedno, czy zwierzę dla alergika jest rozsądnym rozwiązaniem?

Przede wszystkim uwagę należy zwracać na umaszczenie sierściócha, najmniej uczulają, bowiem zwierzaki o białej sierści. W przypadku kota idealnym pupilem są rasy, takie jak Devon rex, kot kanadyjski, sfinks, bengalski, długowłosy kot syberyjski, którego sierść zastąpiona jest włosami.

Decydując się na psa warto zastanowić się nad kupnem grzywacza chińskiego, psa meksykańskiego, peruwiańskiego, yorka, labradoodle australijskiego, maltańczyka, shih tzu, bedlington terriera.

Bez względu, na jaką rasę się zdecydujemy, nie możemy zapominać, że ryzyko pojawienia się alergii istnieć będzie zawsze. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka jest zachowanie odpowiedniej higieny w mieszkaniu. Konieczne są częste kąpiele psa, czy kota przemywanie wilgotną szmatką okolic okołoodbytowych , codzienne odkurzanie, częste pranie firan i dywanów, dziecko po zabawie z ukochanym pupilem powinno zawsze umyć ręce.

Wybierając nowego domownika lepiej postawić na samicę, gdyż samce uczulają bardziej.

Co jednak zrobić, gdy pies, czy kot jest dla nas zbyt dużym obciążeniem? Jakie gryzonie nie uczulają? Wśród gryzoni najwięcej objawów alergii wykryto u dzieci posiadających świnkę morską będącą przyczyną alergii u 56% dzieci. W przypadku świnki może to być odmiana skinny. Idealne są również szczury fuzz, mniejsze ryzyko zachorowania wywołuje chomik dżungarski i koszatniczka, oraz małe myszki pozbawione sierści.

Jeżeli jednak bardzo obawiamy, że alergia ,na która dziecko jest podatne da o sobie znać powinniśmy zastanowić się nad kupnem żółwia, jaszczurki, patyczaków, lub rybek, które uczulają jedynie w skrajnych przypadkach.

Uczulenie na sierść nie musi być wyrokiem, zawsze istnieje jakieś rozwiązanie sprawiające, że spełnia się marzenia naszego dziecka.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.