Zajady u dziecka

pic531Zajady pojawiają się w kącikach ust w postaci pęknięć tworzących nadżerki. Do zmian dochodzi najczęściej na skutek obniżenia odporności, osłabienia organizmu lub awitaminozy braku witaminy B i B12, czasami towarzyszą alergii. U dzieci dolegliwość powoduje częste wkładanie do buzi różnych przedmiotów, na których nierzadko znajdują się bakterie i grzyby. Przyczyną pojawienia się zajadów może być również anemia związana z niewystarczającą ilością dostarczanego żelaza, wady zgryzu, a nawet wymioty. Popękane kąciki ust u dziecka zauważamy bardzo często po przebytej infekcji i antybiotykoterapii.

W celu ograniczenia podatności na zajady konieczne jest zadbanie o prawidłową pielęgnację jamy ustnej, nawet u najmniejszych niemowląt, oraz odpowiednio zbilansowana dieta bogata szczególnie w witaminy z grupy B, B12, C. Jadłospis dzieci powinien opierać się na mleku i przetworach mlecznych, rybach, fasoli, grochu, ciemnym pieczywie, brązowym ryżu, oraz na dostatecznej ilość świeżych owoców i warzyw.

Jeżeli zauważymy u dziecka często powracające zajady powinniśmy znaleźć przyczynę pojawiającej się dolegliwości. Zdarza się, że zmiany powstają na skutek ząbkowania związanego z nadmiernym ślinieniem się i śliną drażniącą kąciki ust lub alergią na nikiel będący składnikiem używanym do produkcji sztućców.

Leczenie zajadów u dziecka polega na wzbogaceniu diety w niezbędne witaminy, dbałości o higienę osobistą oraz smarowanie zmian kremami na bazie witaminy A i E. W kuracji przydatny okazać się może Cebionmulti lub zestawy witamin przeznaczone dla dzieci oraz maści, takie jak Pimafucin, Pimafucort, Pevison. Zanim jednak zdecydujemy się na kurację maściami antygrzybicznymi należy udać się do lekarza po receptę i poradę dotyczącą leczenia. Lekarz pediatra zalecić może dodatkowe badania w przypadku podejrzenia anemii. Analiza krwi potwierdzającą przypuszczenia specjalisty świadczyć będzie o konieczności wzbogacenia diety w suplementy żelaza oraz urozmaicenia jadłospisu w produkty  zawierające żelazo.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.