Przepuklina u dziecka

pic151Przepuklina u dzieci występuje najczęściej w postaci wrodzonej, którą udaje się rozpoznać już w życiu płodowym, dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym. Niektóre jej rodzaje nie są groźne dla maluchów, jednakże każdą dolegliwość powinniśmy skonsultować ze specjalistą. Przepuklina powstaje na skutek deformacji i rozpychania jelit pod wpływem wysiłku. Pierwszym niepokojącym objawem jest powiększanie się pępka podczas płaczu, lub wypróżniania się, co nieodłącznie związane jest z osłabieniem jeszcze nie w pełni wykształconych mięśni. Dolegliwość dotyka najczęściej dzieci tuż po urodzeniu, lub pojawia się w wieku od 1-2 lat.

U małych dzieci, szczególnie wcześniaków najczęściej występuje wrodzona przepuklina pępkowa, będąca jednocześnie najbezpieczniejszą formą przypadłości. W okolicy pępka pojawia się miękkie uwypuklenie w postaci balonika powstałe na skutek napinania mięśni brzucha. Wada jest bezbolesna związana z ubytkiem, przez który jelita wysuwają się na zewnątrz. W większości przypadków nie wymaga leczenia, o ile lekarz nie zdecyduje inaczej. Objawy przepukliny złagodzić możemy poprzez układanie dziecka na brzuchu możliwie często, stosowanie diety eliminującej kolki, oraz zaparcia. U dzieci z dużą przepukliną chirurg decyduje się na tzw. Plastrowanie polegające na naklejeniu specjalnych plastrów na pępek, które wzmacniają mięśnie brzucha. Zazwyczaj jednak przepuklina mija samoistnie wraz z wiekiem, jedynie w nielicznych przypadkach lekarz decyduje się na usuniecie dolegliwości w formie operacyjnej.

Bardziej niebezpiecznym rodzajem przepukliny jest pachwinowa,  jak sama nazwa wskazuje powstaje w pachwinie dziecka prowadzi do zapalenia otrzewnej, martwicy jelit i zaburzeń ukrwienia. Jelita wraz z pobliskimi narządami przedostają się poza jamę brzuszną. Charakterystycznym objawem przepukliny pachwinowej są silne bóle brzucha połączone z wymiotami oraz guz w okolicy pachwiny. Przepuklina mosznowa najczęściej występuje u chłopców w mosznie, u dziewczynek pojawiać się może jedno lub obustronnie i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Guzki widoczne są najczęściej podczas intensywnego wysiłku, płaczu, kaszlu, zaparć, niekiedy znikają okresowo lub podczas snu. W przypadku noworodków lekarz najczęściej czeka do momentu ukończenia przez dziecko 3 miesiąca życia, w pozostałych przypadkach do operacji dochodzi po 12 roku życia. U dziewczynek zabieg jest prosty i nie powoduje powikłań, u chłopców operacja jest konieczna ze względu na ryzyko związane z uszkodzeniem jąder lub uwięzienia przepukliny w worku mosznowym. Przed operacją konieczne jest odprowadzanie przepukliny, najlepiej podczas snu lub kąpieli, zawsze wtedy, gdy guz staje się widoczny. Każdy dobry pediatra pokaże nam jak prawidłowo odprowadzać przepuklinę, by jelita powróciły na właściwe miejsce. W momencie, gdy czynności nie da się wykonać konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Chirurg wykonuje zabieg w znieczuleniu ogólnym, który trwa około 30 minut. Dziecko pozostaje w szpitalu 2, 3 dni, po czym rodzice zmieniają opatrunki sami w piątej dobie po operacji. Najlepiej, żeby przez 3 dni nie dopuścić do wysiłku. Kontrola odbywa się po 6 tygodniach po zabiegu.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.