Wszystko o prawidłowym przewijaniu

SANYO DIGITAL CAMERANoworodek jest maleństwem, o kruchej budowie ciała , dlatego wielu rodziców, aż drży z obawy o jego bezpieczeństwo. Na początku nawet podstawowe czynności wykonywane przy dziecku stwarzają kłopoty. Z biegiem czasu przyzwyczajamy się do roli rodzica i pielęgnacja nie jest już stresującym zdarzeniem. Wszystko wymaga doświadczenia i wprawy, nawet zwykłe przewijanie noworodka, czy niemowlaka. Poniższe porady odpowiadają na często zadawane pytania:

Jak często zmieniać pieluchę?

Które pieluchy są najlepsze?

Czy pieluchy jednorazowe uczulają?

Jak założyć pieluchę, by nie podrażnić nie zagojonego pępka?

Początki przewijania nie należą wcale do łatwych zadań, szczególnie w momencie, gdy nigdy nie mieliśmy do czynienia z malutkim dzieckiem. Z całą pewnością nie powinno nam zabraknąć spokoju i opanowania emocji, noworodek nie jest, aż tak kruchy jakby się mogło wydawać.

Po pierwsze musimy zapewnić bezpieczne miejsce do przewijania. Wszelkiego typu przewijaki na komodzie, łóżeczku, czy specjalne maty do nałożenia na stół są idealnym rozwiązaniem. W przypadku podróży z małym dzieckiem najlepiej zaopatrzyć się w składane, przenośne maty do przewijania, które zapewniają komfort, oraz higienę podczas pielęgnacji.

Przed przystąpieniem do przewijania powinniśmy zadbać, aby wszystkie niezbędne akcesoria pielęgnacyjne znajdowały się w zasięgu ręki, by nie pozostawiać malucha samego na przewijaku.

Chłopcy mają tendencję do siusiania w trakcie zmieniania pieluchy, dlatego warto zabezpieczyć ubranie zakrywając dzidziusia pieluszką tetrową.

Po odpięciu pieluchy nie możemy zapomnieć o dokładnym oczyszczeniu narządów płciowych. U dziewczynek właściwa pielęgnacja polega na podmywaniu od przodu do tyłu, aby nie dopuścić do infekcji bakteryjnej. U chłopców szczególnie ważna jest higiena w okolicy worka mosznowego i siusiaczka. Do przemywania narządów intymnych, łącznie z fałdkami, podbrzuszem, udami i pośladkami używać możemy chusteczek jednorazowych, lub zwykłej wody z delikatnym mydłem, lub balsamem do kąpieli dla noworodków.

Nie zapominajmy, że małego dziecka w żadnym wypadku nie możemy unosić za nóżki. Ugięcie nóżek do brzucha jest najbezpieczniejszą pozycją podczas przewijania.

Po dokładnym oczyszczeniu zabrudzeń, możemy pozostawić dziecko bez zakładania pieluszki na kilkanaście minut, żeby skóra mogła swobodnie pooddychać, szczególnie, gdy temperatura otoczenia sprzyja wesołym igraszkom na golaska.

Przed założeniem czystej pieluchy musimy zadbać o osuszenie i nawilżenie skóry odpowiednim kremem zapobiegającym odparzeniom, po czym przystąpić możemy do zakładania pieluchy. Zapięcie pieluchy zawsze znajduje się z tyłu, natomiast obrazek z przodu, co wcale nie wydaje się takie istotne, w momencie, gdy towarzyszy nam stres. W podobnych sytuacjach nawet banalne rzeczy są niebywale trudne do wykonania.

Rzepy nie mogą zbytnio uciskać na brzuch, oraz nie krępować ruchów dziecka.

Bardzo ważne, żeby pielucha dopasowana była do wieku i rozmiarów dziecka.

Wielu rodziców zastanawia się jak często zmieniać pieluchę, by nie doprowadzić do odparzeń i podrażnień skóry.

Otóż noworodki wymagają bardzo częstej zmiany pieluchy, ponieważ na początku swojego życia brudzą ją znacznie częściej od niemowlaków i starszych dzieci. Najlepiej, gdy za przewijanie zabierzemy się po spożytym posiłku i w miarę często będziemy sprawdzać chłonność używanego produktu. Częstotliwość przewijania uzależniona jest od indywidualnych potrzeb malucha, oraz od rodzaju stosowanej pieluchy. Produkty znanych i cenionych na rynku marek sa znacznie bardziej chłonne i rzadziej przyczyniają się do zmian skórnych, aczkolwiek nadal nie zwalniają nas z nawet kilkunastokrotnego przewijania noworodka na dobę. W przypadku przewijania nocnego nie koniecznie musimy wybudzać malca ze snu, o ile sytuacja tego nie wymaga.

Jeżeli podczas przewijania obawiamy się o niezagojony pępek noworodka możemy zainwestować w specjalne pieluchy z otworem na kikut pępowinowy, lub delikatnie odginać wierzchnią powierzchnię pieluszki, tak, aby nie nachodziła na pępek.

Co jednak zrobić, gdy pielucha jednorazowa uczula, lub podrażnia skórę? Pieluszki uczulają najczęściej z powodu stosowania przez producentów wybielacza, lub złej jakości wkładów pochłaniających wilgoć. Jeżeli zauważymy alergię, lub zaczerwienienia i odparzenia na skórze najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przetestowanie pozostałych rodzajów pieluch, lub zdecydować się na ekologiczne pieluchy jednorazowe powstające z materiałów przetworzonych i zarazem antyalergicznych. Eko-pieluchy są alternatywą dla dzieci wrażliwych jednocześnie ułatwiając procesy biodegradacji. W ostateczności skorzystać można z pieluch tetrowych, wielorazowego użytku.

Kolejnym dylematem wśród rodziców jest wybór pieluch. Jakie pieluchy są najlepsze pod względem funkcjonalności, oraz wydajności?

Wybór odpowiedniego produktu nie należy do łatwych decyzji, gdyż na rynku dostępne są pieluchy różnych marek, różnorodne pod względem wykonania, chłonności i co najważniejsze ceny. W praktyce okazuje się, że czasem warto na kupno przeznaczyć większą kwotę pieniędzy, gdyż w rezultacie rozwiązanie tego typu jest znacznie bardziej opłacalne, zarówno dla dziecka, jak i dla naszego portfela.

Godne polecenia są pampersy znajdujące się w rankingu najlepszych producentów, aczkolwiek szeroka rzesza klientów ceni sobie niezawodność produktów huggies, czy happy. Dużym zainteresowaniem cieszą się również pieluchy mniej znanych firm, które bez problemu znaleźć można w supermarketach i małych sieciach handlowych.

Bez względu na popularność pieluch jednorazowych zwolennicy ochrony środowiska i eko stylu stawiają na znaną od niepamiętnych czasów tetrę, nowoczesne pieluchy z kieszenią, do składania, formowane, lub innowacyjne eko-pieluchy jednorazowego użytku.

Wraz z rozwojem dziecka, kiedy to okres noworodkowy przeradza się w niemowlęcy do dyspozycji mamy pieluchomajtki, idealnie sprawdzające się u starszych dzieci. Nie wymagają czasochłonnego przewijania, gdyż zdejmowane są na zasadzie majtek. Znacznie przyśpieszają naukę samodzielnego korzystania z toalety. Stanowią idealne rozwiązanie dla maluchów moczących się w nocy.

Pieluchy dla dzieci aktywnych dzielą się również na produkty przeznaczone dla chłopców i dziewczynek. Różniące się lokalizacją wkładu chłonącego wilgoć, oraz ozdobami ukierunkowanymi pod zainteresowania dwóch odmiennych płci.

Wybierając się na wakacje lub basen skorzystać możemy z praktycznych pieluch odpornych na działanie wilgoci.

Ostatnią bardzo istotną poradą dotycząca pieluch jest odpowiednia wielkość produktu, dopasowana do rozmiarów dziecka. Pielucha musi być idealnie dopasowana do ciała, by nie krępować ruchów, nie uciskać, oraz zabezpieczać przed wydostawaniem się nieczystości na zewnątrz.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.