Gdy dziecko nie przybiera na wadze

pic34Przyrost wagi u dziecka jest całkiem indywidualną sprawą. Zaraz po przyjściu na świat noworodek waży około 3 kilogramów, z których około 10 % traci w przeciągu kilku dni. Podobna sytuacja jest całkowicie normalna, a wzrost wagi reguluje się w przeciągu następnych dni. Masa ciała jest różna u dziewczynek i chłopców, aczkolwiek u noworodków i niemowląt uzależniona jest głównie od rodzaju przyjmowanego pokarmu.

Dzieci karmione piersią mają predyspozycję do nagłego wzrostu wagi, o ile pokarm matki jest pełnowartościowy. Maluch nieaktywny fizycznie nie ma możliwości spalania tkanki tłuszczowej, dopiero w chwili, gdy zaczyna raczkować, lub chodzić sylwetka nabiera bardziej opływowych kształtów.

Nierzadko zdarza się, że małe dziecko nagle przestaje przybierać na wadze, lub zauważamy gwałtowny spadek wagi, co zazwyczaj wywołuje obawy i stres u rodziców, zaniepokojonych tym faktem. Każdy lekarz pediatra zajmujący się dzieckiem obrazuje rozwój malucha z użyciem siatki centylowej, która okazuje się niezwykle pomocna w oznaczeniu właściwych proporcji ciała i wzrostu do wieku malucha.

Siatka centylowa jest narzędziem stworzonym w oparciu o tabele Światowej Organizacji Zdrowia i pozwala na zilustrowanie rozwoju fizycznego dzieci do 5 roku życia. Nieprawidłowy wynik oznaczać może szereg różnych dolegliwości, takich jak:

zła dieta, problemy endokrynologiczne, anemia, alergia pokarmowa, zespół złego wchłaniania, lub infekcja wirusowa.

Czasem okazuje się, że dziecko słabo przybiera na wadze, gdyż mleko matki nie zaspokaja jego podstawowych potrzeb żywieniowych i jest mało wartościowe. W podobnych sytuacjach zaleca się wprowadzenie do diety mleka modyfikowanego. U niemowląt, które ukończyły 6 miesiąc życia zacząć wprowadzać pokarmy stałe w formie delikatnych przecierów i zupek.

Jeżeli zauważyliśmy, że po jedzeniu maluch widocznie cierpi, brzuszek staje się twardy, pojawiają się częste kolki i wzdęcia, rozwolnienie, lub częste zaparcia, najprawdopodobniej powodem dolegliwości jest alergia pokarmowa.

Spadek wagi ciała może być również spowodowany anemią, której towarzyszy ogólne zmęczenie, brak apetytu, nadmierne pragnienie,oraz bladość skóry. W celu potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badania krwi, rozszerzone o zbadanie stężenia żelaza we krwi, na które każdy lekarz wypisze specjalne skierowanie i w razie nieprawidłowości zaleci leczenie.

Niedokrwistość u dzieci pojawia się najczęściej pomiędzy 6 miesiącem, a 3 rokiem życia, a leczenie polega na wzbogaceniu diety w żelazo, oraz podawanie żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12 w postaci płynów, lub tabletek w zależności od wieku dziecka.

Morfologia, oraz badanie moczu należą do badań umożliwiających wykrycie ukrytych infekcji, które również mogą wpływać na nagły spadek wagi. Zapalenie płuc, częste infekcje dróg oddechowych, grypa żołądkowa, rotawirusy, pasożyty mogą być powodem złego przybierania na wadze, lub jej gwałtownego spadku. Nierzadko przyczyną jest zespół złego wchłaniania związany z zaburzeniami procesu trawienia, chorobami układowymi, wadami strukturalnymi, lub niedoborem enzymów. W najgorszym przypadku powodem straty masy ciała jest białaczka ściśle związana z leukocytami, dlatego istotne są regularne badania krwi pozwalające na wczesną diagnozę.

Dziecko, które słabo przybiera na wadze, lub dość szybko traci nagromadzone kilogramy nie musi być wcale chore. Bardzo często powodem są zaburzenia sensoryczne, lub nasilająca się aktywność fizyczna związana z poznawaniem świata. Wkroczenie w etap raczkowania, chodzenia, co powoduje brak zainteresowania jedzeniem na rzecz bardziej ciekawych i fascynujących czynności. Brak apetytu u dziecka często związany jest z ząbkowaniem, które sprawia ból podczas przyjmowania pokarmu.

Jednakże bez względu na okoliczności wskazana jest wizyta w gabinecie lekarskim w celu wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości. Lekarz pediatra z pewnością jest niezawodnym sposobem na ukojenie zdenerwowania rodziców i sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia i rozwoju dziecka.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.