Jak pielęgnować pępek u noworodka?

pic125Większość rodziców, szczególnie, gdy stali się opiekunami pierwszego dziecka niesfornie, a nawet z lękiem podchodzi do pielęgnacji drobnego ciałka kilkudniowego noworodka. Pomimo, że położna służy chętnie poradami i wskazówkami dotyczącymi opieki, nie zawsze wiedzą jak postępować z małym bobasem. Nie ma się, co dziwić, przecież wszystkie czynności wymagają wprawy,doświadczenia i przyzwyczajenia się do nowej roli.

Najwięcej problemów stwarza pielęgnacja pępka u noworodka. Niezagojony kikut jest pozostałością po pępowinie, dzięki której płód mógł prawidłowo funkcjonować w brzuchu mamy. Po przyjściu na świat pępowina zostaje przecięta około 2 cm nad brzuchem i zabezpieczona specjalnym plastikowym zaciskiem, który najczęściej zdjęty zostaje jeszcze w szpitalu. Kikut odpada w okresie od 6 do 14 dni po opuszczeniu szpitala, jednakże w tym okresie wymaga procesjonalnej pielęgnacji. Niektórzy rodzice bardzo obawiają się, aby nie dopuścić do zamoczenia niezagojonego pępka podczas kąpieli.  Wielu lekarzy informuje, że mocząc pępek możemy doprowadzić do infekcji bakteryjnej. W przypadku, gdyby doszło do namoczenia konieczne jest osuszenie jałową gazą. Oczywiście osuszenie jest wskazane, ale niektórzy specjaliści są zdania, że namoczenie nie ingeruje w szybsze gojenie kikuta i w żaden sposób nie prowadzi do infekcji.

Dodatkowa pielęgnacja pępka u noworodka polega na wielokrotnym przemywaniu skóry spirytusem spożywczym, który jest alternatywą dla drogich i często nie skutecznych preparatów. Najważniejsze, aby spirytus rozcieńczyć z przegotowaną wodą w proporcjach 2:1. Spirytus odkaża ranę, chroni przed infekcjami, oraz znacznie przyspiesza gojenie. Gencjana z kolei jest mniej skuteczna, barwi skórę na fioletowo, co dodatkowo uniemożliwia ocenę pępka i wykluczenie ewentualnych niepokojących zmian.

Czynności pielęgnacyjne powinny odbywać się przy każdorazowej zmianie pieluchy, minimalnie 3 razy na dzień. Patyczkiem do uszu namoczonym w spirytusie musimy koniecznie odkazić okolice pępka, delikatnie unieść kikut w celu zapewnienia maksymalnej dokładności, po czym osuszyć skórę jałową gazą. Warto pozostawiać dziecko bez pieluszki, by niezagojona ranka na skórze oddychając szybciej regenerowała się. Nie należy zapominać o podginaniu pieluszki w okolicach pępka, aby nie doprowadzić do nie przepuszczania powietrza i ewentualnych podrażnień. Po odpadnięciu kikuta konieczna jest jeszcze 2 tygodniowa pielęgnacja spirytusem zapobiegająca zakażeniom.

W przypadku, gdy z niezagojonego obszaru w okolicach pępka sączy się krwawa wydzielina, ropa, dodatkowo wydzielając brzydki zapach, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza, gdyż najprawdopodobniej doszło do skażenia rany. Lekarz zaleci specjalną kurację i zapobiegnie rozprzestrzenieniu się zakażenia na cały organizm.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.