Jak rozpoznać zbliżający się poród?

pic444Zazwyczaj już w 8 miesiącu ciąży kobieta zaczyna obawiać się nadchodzącego wielkimi krokami porodu. Nachodzą ją różne myśli dotyczące dziecka i bólu, z którym będzie musiała sobie poradzić. Ostatnie dwa miesiące po zapłodnieniu są dla ciężarnej niezwykle trudne nie tylko ze względu na lęk, ale również dyskomfort ruchowy. Nie należy zapominać, że dziecko podobnie jak my przygotowuje się do przyjścia na świat.

Przed porodem mięśnie kanału rodnego ulegają rozluźnieniu, słabiej odczuwamy ruchy dziecka, któremu brakuje miejsca na swobodne poruszanie się. W większości przypadków płód obraca się główką w dół. Przodowanie główki związane jest ze zmianą pozycji maluszka, którego główka wchodzi do jamy macicy. Pierwsze skurcze macicy,powoduje nadprodukcja hormonu o nazwie oksytocyna, a objawy są często niezauważalne przez kobiety i pojawiają się jedynie okresowo. Są to tzw. Skurcze Braxtona-Hicksa zapowiadające nadejście porodu. Do wykrycia częstotliwości i nasilenia skurczów wykorzystuje się aparaty KTG. Z pewnością każdy dobry ginekolog powiadomi nas o zbliżającym się rozwiązaniu, więc konieczne są regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Czasem około 2 tygodni przed rozwiązaniem pojawić się mogą niewielkie krwawienia surowicze, które nie powinny budzić żadnych obaw, gdyż jest to naturalne zjawisko występujące u wielu kobiet. Znośny ból nie powinien wywoływać paniki, gdyż dopiero regularne skurcze go zwiastują.

Ostateczną oznaką porodu jest odejście wód płodowych, krwawego czopu i nasilające się, coraz częstsze skurcze. Aczkolwiek każda kobieta przechodzi ten stan inaczej i nie jest wcale powiedziane, że wody płodowe muszą odejść. Na tym etapie ciężarna powinna udać się do szpitala, w którym lekarz dokładnie ją zbada, przeprowadzi wywiad, oraz jeśli zachodzi taka konieczność zaleci wykonanie lewatywy i depilację okolic narządów rodnych.

Początkowo szyjka macicy ulega powolnemu rozwieraniu, aż osiągnie maksymalne rozwarcie 10 cm.W tym momencie zaczyna się poród właściwy, a zadaniem kobiety jest czynny udział w akcji porodowej poprzez skurcze. Systematyczne parcie powoduje, że dziecko zaczyna się obracać twarzą do pleców rodzącej kobiety, a każdy kolejny skurcz przesuwa je wzdłuż kanału rodnego, aż do chwili, gdy główka staje się widoczna. Pojawienie się główki poza ciałem kobiety jest początkiem końca porodu, gdyż reszta ciała wyślizguje się w mgnieniu oka.

Współcześnie rodząca kobieta ma prawo do opieki lekarskiej, porodu rodzinnego i znieczulenia w postaci kroplówki. Istnieje jeszcze jedna forma uśmierzenia bólu-znieczulenie nadoponowe, jednak odradzane przez lekarzy ze względu na niebezpieczeństwo, zarówno dla matki, jak i dziecka.  Rodzenie siłami natury jest częste, ale nierzadko lekarze proponują nacięcie znacznie ułatwiające poród. Nacięcie krocza nosi nazwę epizjotomia i zapobiega rozerwaniu się tkanki w okolicy pochwy. Po nacięciu następuje bezbolesne szycie w znieczuleniu ogólnym, a szwy ściągane są przez położną po około 5-10 dni po porodzie.

Ostatnim etapem porodu jest tzw. Rodzenie łożyska, oraz błon płodowych i ewentualne zaszycie rany. Dopiero w tym momencie rodzice mogą cieszyć się z widoku noworodka, przytulić go i spojrzeć w najpiękniejsze na świecie małe oczka. Cud narodzin jest, czymś nieprawdopodobnie pięknym, chwilą, której nie da się wymazać z pamięci. Czasem radości z nowonarodzonego członka rodziny, który towarzyszyć nam będzie przez wiele kolejnych lat.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.