Owsiki u dzieci. Objawy i metody leczenia.

pic352Dziecko ma swoje prawa i upodobania, nie możemy mu zabronić zabawy z rówieśnikami, czy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Niestety wszędzie tam, gdzie znajdują się bakterie i wirusy maluchy narażone są na ataki pasożytów nierzadko siejących spustoszenie w organizmie. Bardzo często dochodzi do zarażenia owsikami, szczególnie, gdy dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola, lub ma stały kontakt z rówieśnikami.

Owsiki tzw. Nicienie występują jedynie u ludzi, to pasożyty jelita ślepego do zarażenia dochodzi głównie drogą pokarmową, lub zostają wdychane wraz z kurzem. W momencie, gdy jajeczka i larwy przedostaną się do organizmu, początkowo znajdują się w jelicie cienkim, z którego poprzez jelito grube trafiają do jelita ślepego. Idealnym środowiskiem dla pasożytów są wysokie temperatury otoczenia, przekraczające ponad 30oC, samice są znacznie większe od samców ich długość wynosi około 1 cm, składają jednorazowo 15 tysięcy jaj, których żywotność sięga do dwóch miesięcy. Samce pozostają najczęściej niezauważalne przez ludzkie oko, szczególnie, gdy klimatyzują się w okolicy odbytu i potęgują rozwój rozmaitych chorób.

Do najczęstszych objawów związanych z zarażeniem się dziecka owsikami są bóle brzucha, nocne moczenie, slaby przyrost wagi, brak aktywności, apetytu, oraz swędzenie i zaczerwienienie skóry w okolicy odbytu, niekiedy żeńskich narządów rozrodczych u dziewczynek.

Owsica występuje w 38% u dzieci, u dziewczynek powodować może groźne powikłania, takie jak stan zapalny pochwy, zapalenie jajowodów i macicy, u chłopców powikłania doprowadzić mogą do zapalenia wyrostka robaczkowego. Niekiedy nicienie przedostają się do jamy otrzewnej, w której tworzą guzy o nazwie ziarniaki.

Bardzo często wykrycie zarażenia się owsikami jest trudne do zdiagnozowania. Czasem konieczna jest konsultacja lekarska. Pierwszą czynnością jest wizyta w poradni rodzinnej, w której pediatra wypisuje skierowanie na wymaz, oraz zaleca wykonanie badania kału w celu potwierdzenia diagnozy. Równie dobrze sprawdza się wykonanie testu na owsiki, których obecność potwierdzić może specjalny test celofanowy. Taśmę testu należy przykleić rano do odbytu i stwierdzić, czy nicienie znajdują się na jej powierzchni. Test celofanowy trzeba powtórzyć czterokrotnie, aby potwierdzić jego wiarygodny wynik.

Walka z pasożytami jest trudna, trwać może nawet do kilku miesięcy wzmożonej higieny osobistej i dbania wręcz o sterylne warunki otoczenia. Dlatego najlepiej jest nie dopuścić do zakażenia. W celu uniknięcia pojawienia się pasożytów należy od najmłodszych lat wpoić dziecku podstawowe zasady higieny. Owsikami zarazić się mogą przeważnie poprzez brudne ręce, używanie tych samych ręczników i pościeli, zabawek i przedmiotów użytkowania publicznego, jak również przez nieumyte owoce i warzywa. Należy zadbać, by dziecko nie obgryzało paznokci, nie wkładało brudnych rąk i zabawek do buzi, nie używało tych samych sztućców, do czego najczęściej dochodzi w przedszkolach i żłobkach. Nie należy zapominać o codziennej zmianie bielizny, częstym podmywaniu narządów intymnych i obcinaniu paznokci na krótko, bowiem pod płytką znajduje się największa liczba bakterii i wirusów.

Owsica leczona jest przeważnie farmakologicznie i jest wyleczalna w 90%. Lekarz zaleca kurację dopasowaną indywidualnie do każdego dziecka, najczęściej przepisuje lek w zawiesinie o nazwie pyrantelum. Konieczna jest również kuracja dla wszystkich członków rodziny, gdyż owsiki bardzo szybko się rozmnażają, powodując zarażenie u rodzeństwa, a nawet rodziców. Nie należy zapominać, że nicienie znajdują się również w mieszkaniu, larwy zagnieżdżają się na meblach, zabawkach, ubraniach wraz z kurzem. W podobnych przypadkach zwykłe sprzątanie to za mało. Bieliznę, ręczniki i pościele należy nie tylko prać, ale gotować i prasować możliwie jak najczęściej. Często podmywać narządy intymne i ręce. Codziennie myć podłogi, zrezygnować z wieszania firan i rozkładania koców. Zadbać o prawidłową dezynfekcję toalety. Skuteczna walka z owsikami kończy się pozytywnie dopiero po kilku tygodniach intensywnego zwalczania pasożytów, wraz z jajami i larwami.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.