Co zrobić, gdy dziecko uderza głową w ścianę, podłogę, lub inne przedmioty?

pic104Zachowania dzieci są bardzo różnorodne, czasem ciężkie do zrozumienia, niekiedy mrożące krew w żyłach rodziców. Niektóre zachowania uważane są, przez specjalistów, jako nałóg wieku dziecięcego. Z większości dolegliwości dzieci wyrastają same, inne niestety należy bezwzględnie, szybko i skutecznie leczyć.

Dość często spotykaną przypadłością, z którą boryka się niejeden rodzin jest uderzanie głową w ścianę, podłogę, meble i przedmioty o różnej wielkości i masie. Dolegliwość występuje najczęściej u chłopców, rzadziej zauważalna jest u dziewczynek w wieku około 6 miesiąca życia z nasileniem około 12-24 miesiąca po narodzinach.

Niemowlęta zwykle uderzają głową w pościel, co zazwyczaj jest objawem nudy, lub bólu, z którym same nie potrafią sobie poradzić. Zachowanie tego typu stanowi również formę zabawy i nie powinna niepokoić rodziców.

U nieco starszych dzieci zdarza się, że z dużą siłą uderzają w twardą powierzchnię ścian i podłóg dając w ten sposób znać rodzicom o swoim istnieniu. Zaniepokojeni opiekunowie, czym prędzej zwracają na dziecko uwagę, błyskawicznie odbiegając od dotychczasowych zajęć i podążają błyskawicznie do pokoju dziecięcego z ratunkiem. Dla dziecka jest to sygnał do myślenia i znakomity sposób na bliską obecność dorosłych.

Nierzadko uderzanie głową w ścianę może być oznaką rozchwiania emocji i nie radzenia sobie ze stresem. Podobne objawy zauważalne były u dzieci z ADHD i zaburzeniami emocjonalnymi. Stres spowodowany nagłymi zmianami w życiu codziennym, takimi jak nagły wyjazd, przeprowadzka, nowa opiekunka, czy powrót matki do pracy, kłótnie dorosłych, karcenie dziecka, ciągłe strofowanie, lub po prostu wymaganie od niego czegoś, co jest ponad jego możliwości. Zdarza się, że uderzanie jest po prostu formą wyładowania złości, lub typowy dla danego okresu bunt.

W wyżej wymienionych przypadkach należy starać się poświęcać dziecku jak najwięcej uwagi, pozwalać by możliwie intensywnie wyładowywało energię, co z całą pewnością zapewnia aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Konieczne jest przytulanie malca i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa, bliskości i miłości.

Zachowania tego typu zwykle mijają samoistnie po ukończeniu przez dziecko 3 roku życia. Jeżeli rodzice nie zauważyli żadnych niepokojących oznak, takich jak uderzanie, które wywołuje ból, maluch doznaje urazów i okaleczeń, czynności nie nasilają się nie ma powodu do obaw, gdyż dziecko nie zrobi sobie krzywdy samo. W przeciwnym razie konieczna jest konsultacja lekarska, na którą należy zgłosić się jak najwcześniej.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.