Afty u dziecka. Przyczyny, objawy, zwalczanie

pic215Afty podobnie jak opryszczka pojawiają się w momencie osłabienia organizmu, podczas infekcji i w trakcie leczenia antybiotykami. W początkowej fazie w jamie ustnej dziecka pojawiają się małe pęcherzyki, otoczone czerwoną obwódką. Niestety są bardzo bolesne i utrudniają normalne funkcjonowanie. Dziecko robi się marudne, odmawia przyjmowania pokarmu, nierzadko dolegliwości towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Po około dwóch dniach pęcherzyki pękają, zamieniając się w owrzodzenia pokryte nalotem w szarej barwie.

Afty pojawiają się najczęściej u starszych dzieci, aczkolwiek występują również u niemowląt w okresie ząbkowania, które mają tendencje do ciągłego wkładania rączek do buzi. Bakterie i wirusy w błyskawicznym tempie przedostają się do jamy ustnej, doprowadzając do szybkiego zakażenia. U starszych dzieci przenoszone są do buzi na smoczku i rączkach, które uwielbiają dotykać wszystkiego, przecież świat jest taki ciekawy i fascynujący. Oczywiście nie możemy dzieciom zabronić jego poznawania, ale możemy zadbać o wyuczone zasady higieny osobistej i nakłaniać je do częstego mycia rąk. Przecież pluskanie w wodzie może okazać się niezłą frajdą, szczególnie, gdy dłonie można umyć samodzielnie.

Alty możemy zlikwidować sami aphtinem, lub pędzlować jamę ustną znanym wszystkim fioletem o nazwie gencjana. Łagodząco i przeciwzapalnie działa szałwia i rumianek, stosowane od dawna przez nasze babcie i prababki. Afty nie wymagają raczej wizyty u lekarza, przeważnie ślad po nich znika już po 4 dniach stosowania odpowiednich preparatów, chyba, że domowa kuracja nie przynosi widocznych efektów wtedy konieczna będzie konsultacja lekarska. Ważne, abyśmy nie zmuszali dziecka do jedzenia w okresie trwania zakażenia, istotne jest podawanie dużej ilości płynów. Możemy spróbować zaserwować malcowi rozdrobnione, zmiksowane pokarmy, ale nic na siłę. Nie zapominajmy, że nasze dziecko cierpi i ból jest silniejszy od głodu!
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.