Przerośnięty trzeci migdał objawy i skutki. Wycinać czy nie?

Migdałek gardłowy znajduje się w tylnej części gardła. W przypadku, gdy jest niewielkich rozmiarów pełni funkcję ochronną. Dwa migdałki są częścią układu odpornościowego, nie dopuszczają do wnikania wirusów i bakterii w głąb organizmu. Niestety bardzo często trzeci migdałek ulega znacznemu powiększeniu, rośnie wraz z wiekiem, utrudniając oddychanie.

Pierwszymi objawami są nawracające choroby gardła, duszący suchy kaszel, oraz częste infekcje górnych dróg oddechowych. Dziecko chrapie podczas snu, co prowadzić może do niebezpiecznego bezdechu, śpi z otwartymi ustami, a płyn gromadzący się w uszach powoduje nierzadko zapalenie zatok, ucha środkowego i pogorszenie słuchu.

Nawracające infekcje przyczyniają się do przerostu migdałka gardłowego, jeżeli zalecane leczenie nie przynosi skutków, konieczna będzie wizyta u laryngologa. Nie zapominajmy, że aby udać się do specjalisty musimy potrzebować będziemy skierowanie, które wypisuje pediatra.

Laryngolog po zbadaniu dziecka, aparatem radiologicznym, lub endoskopem z kamerą stwierdzi, czy migdałek należy usunąć, czy nie. Jeśli jednak funkcjonują prawidłowo i nie utrudniają oddychania, może zrezygnować z zabiegu i zastosować leczenie zachowawcze.

Jeżeli laryngolog zaleci wycięcie migdałka, powinniśmy wzbogacić dietę malucha w niezbędne witaminy, oraz uodpornić organizm. Sam zabieg przeprowadza się u dzieci powyżej 3 roku życia, jest całkowicie bezpieczny i prawie bezbolesny. Powikłania, jakie może za sobą nieść są minimalne, jednak niepożądane konsekwencje, typu krwawienie, zmiana barwy głosu itp. zawsze mogą się pojawić.

Sam zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, na znieczuleniu ogólnym, oczywiście pod ścisłą kontrola anestezjologa. Migdałek gardłowy usuwany jest przez usta przez lekarza chirurga-laryngologa, najczęściej nie przekracza godziny czasu.

Najprawdopodobniej dziecko po kilkugodzinnej obserwacji wróci do domu, dzięki czemu nie będzie narażone na stres i dyskomfort psychiczny. W najgorszym wypadku hospitalizacja trwa do około 2, 3 dni.

W rekonwalescencji konieczne będzie stosowanie diety lekkostrawnej, unikanie gorących napojów i posiłków. Niezbędna jest również wizyta kontrolna i obserwacja lekarska. Najlepiej, gdy zrezygnujemy z narażenia dziecka na bliski kontakt z rówieśnikami w celu uniknięcia infekcji. Okres izolacji powinien wynosić do około 10 dni po zabiegu. Ważne jest, aby maluch przez najbliższy miesiąc nie nadwyrężał sił fizycznych i nie przemęczał się.

Po zabiegu wszelkie infekcje wcześniej występujące powinny już nie nawracać.

Niestety, jeżeli zdecydujemy się na zabieg wykonywany w ramach funduszu NFZ na wolny termin możemy czekać nawet do roku czasu. W klinice prywatnej koszty usunięcia trzeciego migdałka wahają się w granicach około 500 złotych.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.