Etapy rozwoju płodu.

rozwój płoduKto by pomyślał, że już w 8 tygodniu ciąży zarodek ma około 3cm? Już w tym okresie dziecko zaczyna się rozwijać, z każdym dniem staje się większe i silniejsze. W worku owodniowym zaczyna przypominać małego człowieczka, widoczny jest zarys nóżek, rączek i główki. W łonie jest jeszcze nieporadną małą istotką, jego płuca nie są w stanie same funkcjonować. W całym okresie ciąży byłam mu potrzebna, przez pępowinę i łożysko dostarczałam tlen i jedzenie.

Jakim to musi być szokiem takie przyjście na świat! Po odcięciu pępowiny dziecko pierwszy raz w życiu nabiera powietrza w płuca, a układ krwionośny pracuje normalnie, bez jakiejkolwiek pomocy.

Lekarz powiedział, że 8 tydzień jest przełomowy, gdyż od tego dnia maluszek codziennie rośnie o 1,5 milimetra. W 20 tygodniu sięga dwudziestu paru centymetrów, jakie to wszystko skomplikowane. Widziałam obraz dzidziusia, nowoczesny aparat USG mi na to pozwolił. Szok totalny, nawet dostałam zdjęcie, na który widać nóżki, rączki, super ułożony, chyba chciał się zademonstrować, jaki jest ładny. Ciało płodu zaczyna pokrywać się meszkiem, który wypada dopiero przed porodem, a jego miejsce zastępują włosy. Widać, że jest już silny, ponieważ kopniaki są coraz mocniejsze, ciekawe, co on tam wyprawia. Czy to dziecko w ogóle śpi? Skacze, kręci się i wierci, próbuję go uspokoić, czasem śpiewam cichutko, ale bez rezultatu. Podobno słuch i dotyk odgrywają istotną rolę w życiu. Słyszy bicie mojego serca, to równie dobrze usłyszy muzykę. Staram się być opanowana i spokojna, nie kłócę się z mężem i nie krzyczę. Stanowczo zrezygnowałam z opalania się na słońcu, gdyż do dziecka również dochodzą promienie.

W 36 tygodniu bobas jest już gotowy do przyjścia na świat, on się cieszy, a ja coraz bardziej się boję. Do chwili porodu zmieni swoją pozycję i skieruje się głową w stronę szyjki macicy.

Chyba to i lepiej, bo już mu ciasno, również ja odczuwam dyskomfort.

W pierwszym dniu poza moim łonem synek zapoznał się z urokami życia i światem zewnętrznym. W prawdzie odczuwa wszystkie zmysły, ale jest całkiem uzależniony ode mnie. Noworodek umie już rozróżniać kolory i intensywność natężenia światła, jednak nawet moja twarz nie przypomina mu żadnego kształtu. Na wszystko potrzeba czasu. Jego bezradność i nieporadność pozwala jedynie na podstawowe czynności ruchowe, takie jak ssanie, ziewanie, kichanie i chwytanie, ale węch to chyba ma nadzwyczaj rozwinięty. Wyczuwa mój zapach i momentalnie się uspokaja, na ostrą woń perfum reaguje niezadowoleniem.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.