Czy zaszczepione dziecko może zachorować na odrę?

odra u dzieckaOdra była niegdyś bardzo niebezpieczną chorobą zakaźną, która nierzadko prowadziła do śmierci. Obecnie dzięki szczepieniom ochronnym zachorowalność znacznie spadła, aczkolwiek w przeciągu kilku ostatnich lat, szczepienia ochronne zaczęły wzbudzać pewne kontrowersje i niektórzy rodzice świadomie zaczęli rezygnować ze szczepienia swoich dzieci. W rezultacie zachorowalność na niebezpieczną chorobę zaczęła systematycznie wzrastać, a osoby zarażone odrą przechodzą chorobę bardzo ciężko.

Jak dochodzi do zarażenia odrą?

Odra jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus z rodziny paramyksowirusów i dotyczy głównie dzieci, które nie zostały zaszczepione. Do zakażenia dziecka odrą dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorym. Odra charakteryzuje się niestety ogromną zakażalnością. Okres wylegania wynosi zazwyczaj od 9 do 11 dni. Największe ryzyko zarażenia ma miejsce około 3 do 5 dni przed pojawieniem się wysypki oraz do 3-4 dni po jej wystąpieniu.

Jakie są objawy odry u dziecka?

Po przedostaniu się wirusa do organizmu dziecka przez pierwsze dni od zainfekowania nie występują żadne charakterystyczne dla odry objawy. Dopiero po upływie niecałych dwóch tygodni pojawia się suchy kaszel, gorączka, katar, chrypka, zaczerwienienie gardła i obrzęk oczu. W drugim, trzecim dniu choroby na śluzówce jamy ustnej pojawiają się białe plamki z czerwoną obwódką tzw. Plamkami Fiłatowa-Koplika, dziecku towarzyszy światłowstręt. Zwykle następnego dnia pojawia się charakterystyczna dla odry wysypka, początkowo za uszami i wokół ust, następnie przechodzi na szyję, kończyny i tułów. W piątym dniu trwania choroby gorączka zaczyna spadać, a wysypka cofać się. Dziecko zaczyna powracać do zdrowia, jednakże nadal może mu towarzyszyć kaszel i katar. Dziecko należy izolować jeszcze przez około tydzień od pojawienia się zmian skórnych.

Jak wygląda wysypka odry?

Odra charakteryzuje się grubo-plamistą wysypką, która zlewa się w wyraziście czerwone plamy, tworzące nieregularne kształty. Po około 4 dniach od pojawienia się, wysypka zaczyna cofać się w takiej samej kolejności jak się pojawiła, czyli od głowy w dół ciała. Czerwona wysypka zaczyna zmieniać barwę na brunatną, a następnie ulega złuszczeniu.

Jak leczyć odrę u dziecka?

Leczenie odry polega głównie na podawaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwkaszlowych i przeciwbólowych. Dziecko powinno leżeć w łóżku w ubraniu i pościeli przepuszczającej powietrze, ważne by pomieszczenie, w którym przebywa było systematycznie wietrzone. Nie należy zapominać o podawaniu dużej ilości płynów, dietę warto wzbogacić w witaminę C.

Szczepienie przeciwko odrze a ryzyko zarażenia

Zgodnie z programem szczepień ochronnych każde dziecko w wieku 13-14 miesięcy powinno zostać poddane obowiązkowej szczepionce przeciwko odrze. W Polsce stosuje się trójskładnikową szczepionkę MMR przeciwko wirusom odry, świnki i różyczki. Sczepieniu uzupełniającemu zostają również poddane dzieci 10-letnie w celu uzyskania trwałej odporności.
Niestety nawet szczepienie ochronne nie daje 100% gwarancji, że dziecko nie zarazi się odrą. Okazuje się jednak, że dwie dawki szczepionki dają niemal 98% pewności, że dziecko nie zachoruje na odrę. Niezmiernie rzadko dochodzi do sytuacji, w której zaszczepione dziecko chorowało na odrę. W przypadku odry występującej u dziecka zaszczepionego, przebieg choroby przebiega w łagodny sposób, a ryzyko ewentualnych powikłań diametralnie spada.

Jakie powikłania po odrze?

Odra jest niebezpieczna szczególnie dla dorosłych oraz dzieci, które nie zostały zaszczepione przeciw wirusowi odry. Ciężki przebieg choroby zakończyć się może zapaleniem płuc, ucha środkowego, mięśnia sercowego, zapaleniem mózgu oraz trwałymi zmianami neurologicznymi, w najgorszym wypadku śmiercią.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.