Angina u dziecka. Przyczyny, objawy, leczenie.

angina u dzieckaZapalenie migdałków podniebiennych jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Angina u dzieci spowodowana jest zakażeniem bakteryjnym, wywołanym przez paciorkowce. Bardzo częstą przyczyną zapalenia migdałków u dziecka są również wirusy przeziębienia i grypy, dlatego większość zachorowań notuje się w okresie jesienno-zimowym. Ale uwaga! Zapalenie migdałków równie często występuje latem. Nagłe zmiany temperatury, jedzenie lodów lub spożywanie zimnych napojów przyczynia się do rozwoju choroby. Niezależnie czy przyczyną choroby jest zakażenie paciorkowcowe, wirusowe, czy spowodowane alergenami przyczynia się do wystąpienia typowych dla anginy objawów, szczególnie u dzieci pomiędzy 4 a 7 rokiem życia.

Jakie są objawy anginy u dziecka?

Zapalenie migdałków u dziecka rozpoczyna się ogólnym osłabieniem, złym samopoczuciem i bólem głowy. W przypadku anginy wirusowej objawy nasilają się stopniowo ( bóle mięśni, kaszel, katar) Z kolei zapalenie migdałków paciorkowcowe zwykle uaktywnia się w przeciągu 48 godzin od zakażenia. Chorobie towarzyszy ostry ból gardła, który często promieniuje do uszu, wysoka gorączka, zaczerwienienie gardła, przekrwienie i obrzęk migdałków, powiększenie węzłów chłonnych na szyi oraz charakterystyczny nalot na podniebieniu i migdałkach. Ze względu na ostry ból dziecko odmawia jedzenia i picia, ma trudności w przełykaniu śliny i oddychaniu. U najmłodszych dzieci pojawić się mogą wymioty.

Jak leczyć anginę u dziecka?

Leczenie anginy wywołanej przez wirusy polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Pomimo, że leczy się tylko objawy choroby, nie należy rezygnować z konsultacji lekarskiej. Nieleczona angina prowadzić może bowiem do poważnych powikłań zdrowotnych. Zapalenie migdałków wywołane paciorkowcami leczy się antybiotykami. Nie należy zapominać, że chore na anginę dziecko powinno pozostać w domu do momentu całkowitego wyleczenia. W łagodzeniu bólu pomocne okazują się nie tylko leki przeciwbólowe, ale również ciepłe okłady i płukanie gardła. Ze względu na ból gardła potrawy powinny mieć konsystencję papki. Nie należy również podawać gorących napojów i posiłków.

Jak długo trwa angina?

Objawy prawidłowo leczonej anginy mijają zwykle po 5-10 dni od zastosowania antybiotyku. Chore dziecko przestaje zarażać po ok. 24 godzinach od zastosowania antybiotykoterapii. Obecnie wykrycie anginy paciorkowcowej ułatwiają specjalne testy. Strep-test polega na pobraniu wymazu z gardła, stanowi jednocześnie 100% pewność w prawidłowym diagnozowaniu anginy.

Czy angina jest niebezpieczna?

Odpowiednio leczona angina nie jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka. Niestety w przypadku źle leczonego zapalenia migdałków lub niedoleczonej anginy pojawić się mogą powikłania w postaci nawrotu choroby, zapalenia ucha, zapalenia zatok, jak również zapalenia nerek, stawów lub serca.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.