Zespół Hellp w ciąży

Zespół Hellp w ciążyZespół Hellp jest formą stanu przedrzucawkowego, powodującego szereg różnorodnych objawów, które niestety bardzo często są niepoprawnie diagnozowane przez lekarzy. Pomimo, iż rzucawka występuje w 0, 4-0, 6% porodów jest chorobą zagrażającą zarówno życiu matki, jak również dziecka. Zespół Hellp charakteryzuje się wystąpieniem anemii, małopłytkowości oraz podwyższeniem poziomu enzymów wątrobowych w tym samym okresie trwania ciąży.

Jakie są przyczyny zespołu Hellp w ciąży?

Wbrew pozorom przyczyny zespołu Hellp nie są do końca znane. Lekarze uważają, że istotny wpływ na rozwój choroby mają czynniki immunologiczne oraz genetyczne. W grupie ryzyka znajdują się również kobiety zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek lub cukrzycą.

Zespół Hellp w ciąży-objawy

Pierwszym objawem choroby jest wysokie ciśnienie. Nadciśnienie w ciąży powinno zatem motywować do wykonania bardziej szczegółowych badań. Może bowiem oznaczać, że organizm wysyła ostrzeżenie przed zagrażającym życiu stanem przedrzucawkowym. Kobiety w ciąży, u których stwierdzono zespół Hellp najczęściej skarżyły się na dotkliwy ból w górnej części brzucha, ból w okolicach wątroby, powracające bóle głowy, zaburzenia widzenia, takie jak mroczki przed oczami, widzenie za mgłą. Objawem zespołu Hellp jest również przewlekłe zmęczenie, nudności, wymioty, białkomocz, kołatanie serca, obrzęki w okolicy kostek oraz znaczna nadwaga. Znakiem ostrzegawczym jest obniżona ilość trombocytów i erytrocytów. Wszystkie te objawy powinny motywować do wykonania bardzo szczegółowych badań lekarskich. Czasem samemu warto nacisnąć na lekarza i zasugerować wykonanie pełnej diagnostyki.

Zespół Hellp-diagnostyka

Niestety zespół Hellp bardzo często jest błędnie diagnozowany przez lekarzy, dlatego kobieta, która zauważy niepokojące objawy mogące świadczyć o podejrzeniu zespołu Hellp powinna usilnie dążyć do prawidłowego zdiagnozowania choroby. Jednym z ważniejszych badań, które powinna wykonać jest palpacyjne badanie wątroby. Jeżeli lekarz stwierdzi powiększenie organu, konieczne będzie wykonanie prób wątrobowych. Warto również wykonać szczegółowe badania moczu. Wysoki poziom białka jest objawem typowym dla zespołu Hellp. Równie istotne jest badanie krwi. Obniżona ilość erytrocytów i trombocytów jest najczęściej typowym dla zespołu, Hellp objawem.

Jak leczyć zespół Hellp w ciąży?

W przypadku ciąży powyżej 34 tygodnia, lekarze najczęściej decydują się na przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Łagodny przebieg choroby u kobiet poniżej 32 tygodnia ciąży umożliwia leczenie zachowawcze. Zdarza się, że zespół Hellp wymaga transfuzji krwi, zastosowania specjalnych leków przyśpieszających rozwój płuc u płodu oraz leków zapobiegającym napadom drgawek. W niemal wszystkich przypadkach podaje się leki obniżające ciśnienie krwi.
Nie należy jednak zapominać, że wczesne wykrycie choroby gwarantuje niemal 100% pewność prawidłowego przebiegu ciąży. Z kolei zła diagnostyka lub brak zastosowania odpowiednich leków prowadzić może do poważnych komplikacji zdrowotnych zarówno matki jak i dziecka. W najgorszym wypadku zespół Hellp doprowadzić może do obumarcia płodu, a nawet śmierci matki.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.