Dlaczego płód przestał przybierać na wadze?

hipotrofia płoduW prawidłowym przebiegu ciąży waga płodu w 12 tygodniu powinna wynosić 12-14 gram. Dopiero w drugim trymestrze następuje okres bardzo szybkiego wzrostu wagi i wielkości płodu. Tempo wzrostu dziecka jest jednak procesem bardzo indywidualnym, na który wpływ mają nie tylko czynniki genetyczne, ale również płeć, stan zdrowia matki oraz styl życia.
Czasami jednak dochodzi do zaburzeń wzrostu płodu spowodowanych zbyt małą ilością płynu owodniowego, nieprawidłowościami związanymi z budową pępowiny lub łożyska, zła dieta, palenie papierosów i spożywanie alkoholu przez kobietę ciężarną.
Zdarza się, że przyczyną zahamowania wzrostu płodu jest hipotrofia wewnątrzmaciczna.

Czym jest hipotrofia płodu?

Hipoplazja ( hipotrofia) płodu należy do rzadkich zaburzeń, jednakże ma istotny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Hipotrofia wewnątrzmaciczna powoduje zahamowanie wzrostu płodu, co oznacza, że waga i długość dziecka znacznie odbiega od wieku płodowego.

Co jest przyczyną zahamowania wzrostu u płodu?

Hipotrofię płodu powodować mogą różnorodne czynniki. Z badań wynika, że przyczyną niskiej wagi urodzeniowej noworodków jest palenie, spożywanie alkoholu oraz niewłaściwa dieta kobiety ciężarnej. Powodem zaburzeń wagi u dziecka są również choroby nerek, niedokrwistość, cukrzyca, zespół złego wchłaniania, choroby układu krążenia, pasożyty, nieprawidłowości łożyska i pępowiny oraz przewlekłe choroby układu oddechowego przyszłej matki. Hipotrofia wewnątrzmaciczna dotyczy również niektórych kobiet niskiego wzrostu oraz rodzących po raz pierwszy. Hipoplazję obserwuje się znacznie częściej w przypadku mnogiej ciąży. Choroba dotyka głównie dzieci płci żeńskiej oraz wcześniaków. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się dzieci obciążone wadami genetycznymi i chromosomowymi.

Jakie są rodzaje hipotrofii płodu?

Hipotrofia symetryczna jest dość rzadką formą hipoplazji. Dotyka zaledwie 20% przypadków, powodując proporcjonalne względem budowy zahamowanie wzrostu płodu, co oznacza, że waga dziecka jest znacznie mniejsza względem wieku płodowego. Hipotrofia symetryczna występuje najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży.
Hipotrofia asymetryczna to zahamowanie wzrostu u płodu w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Do rozwoju choroby w dużej mierze przyczynia się zaawansowana cukrzyca, niewydolność łożyska, nieprawidłowości w budowie pępowiny, nadciśnienie, zakażenie cytomegalią w ciąży, wirusem ospy, opryszczki lub różyczki. Wykrycie deficytu wagi możliwe jest, dzięki badaniom ultrasonograficznym. W przypadku hipotrofii asymetrycznej rozmiar główki i nóżek płodu pozostaje prawidłowy, jednak obwód brzucha ulega znacznemu zmniejszeniu.

Jakie są objawy hipotrofii u noworodka?

Hipoplazja wewnątrzmaciczna ma istotny wpływ na rozwój dziecka. Noworodki z hipotrofią rodzą się z masą poniżej 2, 5 kilograma. Noworodek sprawia wrażenie wychudzonego, jego skóra jest mocno wysuszona i pofałdowana, włosy rzadkie, tkanka podskórna jest słabo rozwinięta. Charakterystycznym objawem IUGR są paznokcie i pępowina o barwie smółki. Zdarza się, że noworodek w pierwszych godzinach życia w ogóle nie oddaje moczu.

Jak leczyć hipotrofię wewnątrzmaciczną?

W przypadku hipotrofii płodu konieczne jest regularne przeprowadzanie badań USG, systematyczne monitorowanie ruchów, kardiotokografia. Kobieta ciężarna powinna zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, wzbogaconą w kwas foliowy, magnez i witaminę C, zażywać preparaty witaminowe i dużo wypoczywać.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.