Krwiak w ciąży

krwawienie w ciążyKrwawienia z narządów rodnych w pierwszym trymestrze ciąży występują u większości kobiet. Wbrew pozorom nie zawsze stanowią zagrożenie dla matki i dziecka. Przyczyny krwawień mogą być bardzo zróżnicowane. Krwawienie na początku ciąży jest najczęściej powodem zagnieżdżania się jaja płodowego lub wynikiem nie pojawienia się miesiączki. Niestety może również oznaczać ciążę pozamaciczną, schorzenia szyjki macicy, niedobory hormonalne lub krwiaki.

Krwiak jest objawem niedużego krwawienia z uszkodzonych naczyń krwionośnych w tkankach kobiecego ciała. Okazuje się, że krwiaki na macicy występują u około 25% kobiet i pojawiają się w każdym okresie trwania ciąży. Krew gromadzącą się pomiędzy ścianą macicy a kosmówką powodować może obfite krwawienia w ciąży, aczkolwiek bardzo często nie wywołuje żadnych objawów. Przyczyną krwiaków jest najczęściej niski poziom progesteronu, zaburzenia krzepnięcia krwi, jak również stres, nadmierne przesilenie, dźwiganie ciężarów. Najczęściej powstają bez żadnej istotnej przyczyny.

Czy krwiak macicy jest zagrożeniem dla płodu?

Ryzyko poronienia spowodowane wykryciem krwiaka istnieje, jednak wszystko uzależnione jest od wielkości, umiejscowienia i sposobu leczenia. Delikatne krwawienie na początku ciąży jest oczywiście naturalnym zjawiskiem. Jeżeli jednak przyszła matka zaczyna obficie krwawić intensywnie czerwoną krwią, której towarzyszą skrzepy powinna bezzwłocznie udać się do szpitala. Szybka interwencja lekarska i podanie odpowiednich leków sprzyja szybszej resorpcji i w mniejszym stopniu grozi ryzykiem odklejenia się jaja płodowego i poronienia. Krwiak pozakosmówkowy usytuowany pod zewnętrzną błoną płodową wykryty we wczesnym etapie ciąży najczęściej wchłania się samoistnie i nie wpływa na rozwój płodu. Dość groźne są krwiaki zlokalizowane między ścianą macicy a łożyskiem, które podobnie jak mięśniaki w ciąży powodują ograniczenie przepływu krwi i tlenu oraz przeszkadzają w prawidłowym ukrwieniu łożyska i dostarczaniu dziecku wartości odżywczych oraz witamin, czego rezultatem może być odklejenie się łożyska. Najgroźniejsze okazują się krwiaki, których wielkość przekracza rozmiar płodu oraz te zlokalizowane między ścianą macicy a łożyskiem. Z kolei krwiaki położone u ujścia szyjki macicy najmniej zagrażają dziecku. Nie należy jednak zapominać, że duży wpływ na ryzyko poronienia ma barwa krwi. Kolor brunatny sygnalizuje, że krwiak ulega absorpcji, najgorsze jest jednak żywo czerwone zabarwienie świadczące o obecności krwiaka i mogące być przyczyną utraty ciąży.

Jak długo wchłania się krwiak?

Wbrew pozorom krwiaki wykrywane w pierwszym trymestrze wchłaniają się samoistnie do piątego miesiąca ciąży. Jedynym warunkiem jest rozsądne podejście kobiety do zaistniałej sytuacji. Zwykle lekarze zalecają odpoczynek, unikanie stresu, leżenie i zażywanie leków podtrzymujących ciążę. Absorpcja krwiaka uzależniona jest przede wszystkim od wielkości i umiejscowienia. U niektórych pacjentek krwiak wchłania się około 4 tygodni. W przypadku dużego krwiaka okres resorpcji może przedłużyć się do nawet 10-14 tygodni.  Pozostałości krwiaka objawiają się plamieniem lub spływaniem krwi wraz z oddawanym moczem. Brunatne plamienia są dobrym znakiem, gdyż sygnalizują o oczyszczaniu się zmian.

Leczenie krwiaka w ciąży?

Niestety krwiaka w ciąży nie leczy się w żaden szczególny sposób. W początkowym etapie pacjentka pozostaje pod obserwacją w szpitalu (zwykle od 7 do 14 dni), gdzie stan dziecka monitorowany jest za pomocą badania USG i podstawowych badań ginekologicznych oraz krwi. Zwykle podaje się leki podtrzymujące ciążę. Najczęściej stosowanym farmaceutykiem jest luteina i duphaston. Niekiedy lekarz decyduje się na zastrzyki z kaprogestu, detralex, nospę, sporadycznie podawana jest cyklonamina hamująca krwawienie. Co ważne, krwiak nie przyczynia się powstawania wad płodu, w najgorszym wypadku prowadzi do utraty ciąży. Jeżeli krwawienia ustają, a krwiak nie zagraża życiu płodu kobieta zostaje wypisana ze szpitala z nakazem bezwzględnego leżenia, aż do momentu całkowitego zaniku krwiaka.

Wykrycie krwiaka w ciąży nie zawsze oznacza krytyczny werdykt. Okazuje się, że w większości przypadków dochodzi do samoistnego wchłonięcia się intruza i szczęśliwego rozwiązania ciąży.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.