Wada zgryzu u dziecka. Przyczyny, rodzaje, leczenie.

nieprawidłowy zgryzZdrowe zęby dziecka są chyba marzeniem każdego rodzica. Nic nie jest w stanie wywołać, aż tak pozytywnych emocji jak olśniewający i rozkoszny uśmiech małego dziecka i białe jak perełki ząbki. Niestety stan uzębienia coraz większej liczby dzieci pozostawia wiele do życzenia. Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej jest konieczna już od pojawienia się pierwszego ząbka. Okazuje się, że bardzo duży wpływ na stan zębów mają również złe nawyki z dzieciństwa.

Przyczyny wad zgryzu u dzieci

Z badań wynika, że wady nabyte są najczęstszą przyczyną wad zgryzu u dzieci i dorosłych. Pierwsze oznaki nieprawidłowości w uzębieniu widoczne są już we wczesnym dzieciństwie. Wady zgryzu pojawiają się, bowiem na skutek próchnicy i związanej z nią przedwczesną utratą zębów mlecznych, używania niewłaściwych smoczków, zbyt długiego picia z butelki lub ssania smoczka, czy kciuka.

Jak zapobiegać wadom zgryzu?

Chcąc nie dopuścić do rozwoju wady zgryzu u dziecka należy odpowiednio wcześnie zacząć dbać o jamę ustną malucha. Przed pojawieniem się pierwszych zębów, dziąsła niemowlaka przemywać warto ciepłą wodą. Kolejnym etapem jest mycie zębów mlecznych( nawet tych, które wyrosły, jako pierwsze) Do pielęgnacji zębów wykorzystać warto specjalne pasty pozbawione fluoru oraz szczoteczki masujące dziąsła. Nie należy zapominać o stosowaniu odpowiednich smoczków oraz czasie i sposobie karmienia niemowlaka. Rozsądną decyzją jest możliwie wczesna nauka picia z kubeczka i spożywania pokarmów stałych. Równie istotne są systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Rodzaje wad zgryzu u dzieci

Wady zgryzu u dziecka przybierać mogą różny charakter i powodować ogólny dyskomfort. Nieprawidłowości w budowie szczęki zmieniają nie tylko rysy twarzy, ale również utrudniają gryzienie i żucie pokarmów, prowadzą do zaburzeń układu trawiennego i oddechowego, przyczyniają się do pojawienia się wady wymowy. Dzieci z widoczną wadą zgryzu są znacznie gorzej tolerowane w otoczeniu rówieśników, mają również problemy z nauką i odczuwają dyskomfort w życiu codziennym. Skutki wad zgryzu przyczyniają się nierzadko do zmian próchnicowych, chorób przyzębia i zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych.

U dzieci bardzo często rozpoznaje się następujące wady zgryzu:

Przodozgryz charakteryzujący się wysunięciem łuku zębodołowego dolnego przed zębami górnymi oraz uwypukloną wargą dolną.

Tyłozgryz objawia się wysunięciem zębów górnych przed zęby dolne, cofniętą i wywiniętą wargą dolną oraz pogłębieniem fałdu bródowo-wargowego.

Zgryz krzyżowy występuje wówczas, gdy zęby dolne nagryzają na zewnątrz zęby górne, przy czym zęby górne przesuwają się w stronę podniebienia.

Zgryz otwarty częściowy polegający na widocznym braku kontaktu między zębami przednimi od kła do kła i charakterystycznej hipotonii mięśni twarzy. Z kolei zgryz otwarty całkowity brakiem kontaktu pomiędzy zębami górnymi i dolnymi, przez co dochodzi do deformacji żuchwy i całkowitej hipotonii mięśni twarzy.

Zgryz głęboki z charakterystyczną załamaną linią zgryzową sprawia, że zęby górne przednie zachodzą na zęby dolne powyżej poziomu normy, przy czym zęby trzonowe są słabo wyrośnięte, a wyrostki zębodołowe boczne skrócone.

Tyłożuchwie jest wadą czynnościową objawiającą się cofnięciem żuchwy w stosunku do szczęki górnej lub czoła i widocznie cofniętą brodą.

Przodożuchwie powstaje na skutek przodozgryzu. Żuchwa wysunięta jest w stosunku do szczęki. W przypadku dzieci powyżej 7 roku życia żuchwa wysunięta jest poza granice płaszczyzny czołowej.

Jak leczyć wady zgryzu u dzieci?

Leczenie wady zgryzu u dziecka ukierunkowane jest na aparat ortodontyczny. Przeciwwskazaniem do założenia aparatu jest próchnica zębów u dziecka, stany zapalne jamy ustnej, choroby przyzębia i nieprawidłowa pielęgnacja. W przypadku dzieci od 7 do 10 roku życia stosuje się aparaty ruchome, które powinny być noszone około 14 godzin dziennie. Dzieciom powyżej 12 lat coraz częściej zakłada się aparaty stałe. Oczywiście nie należy zapominać o najmłodszych maluchach. Wady zgryzu u bardzo małych dzieci leczy się w oparciu o specjalistyczne ćwiczenia ukierunkowane na prawidłową technikę żucia i połykania oraz leczenie dysfunkcji oddechu i mowy. W niektórych sytuacjach konieczne jest leczenie za pomocą specjalistycznych smoczków i płytek przedsionkowych stosownych u dzieci powyżej drugiego roku życia.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.