Lekarz z powołania

pic337Każdy z nas korzystał z usług służby zdrowia, oczekiwał na słuszną diagnozę i receptę z niedrogimi lekami. Tymczasem bardzo często okazuje się, że lekarze nie spełniają żadnych oczekiwań. W momencie, gdy pojawiają się problemy zdrowotne u dzieci biegamy od lekarza do lekarza z nadzieją, że nam pomoże. Prawda jest trochę inna niewielu lekarzy okazuje się profesjonalistami. Bardzo często sami musimy dokształcać się z zakresu medycyny chcąc pomóc własnemu dziecku.

W obecnych czasach, gdy pojawia się kaszel lub wysypka zaraz kojarzona jest z alergią, przeważnie przepisywane są leki antyalergiczne, tylko, czy słusznie, czy w razie faktycznej alergii zadziałają skutecznie?

Po realizacji recepty okazuje się, że za lekarstwa słono zapłaciliśmy, a część z nich była zupełnie zbyteczna. Sama zostałam tak zrobiona, leki na sterydach, krople do nosa i specjalny inhalator za 200zł-dobrze, że w miarę szybko się zorientowałam i nie wykupiłam sprzętu, bo i tak obeszło się bez niego.

Dziecko ma zapalenie oka, ale wolne terminy do okulisty dopiero za 3 miesiące, a nikt nie chce przyjąć malucha na wizytę, gdyż nie ma pogotowia okulistycznego. Maluch choruje praktycznie bez przerwy, człowiek biega od lekarza do lekarza i nic, domysły i podejrzenia przeciągają się miesiącami, słaba odporność, więc może wystarczy podać tran. Na końcu okazuje się, że to jednak migdałek zawinił, ale na jego wycięcie czeka się prawie rok.

Próchnica czasem dotyka bardzo małe dzieci, niektóre nawet mają jej oznaki momentalnie po wybiciu się zębów. My, jako dobrzy rodzice konsultujemy początkowe oznaki ze stomatologiem, który odsyła nas z kwitkiem stwierdzając, że u niemowlaka nie wykonuje się zabiegów mających na celu zapobiegnięcie dalszemu rozwojowi próchnicy. Jedni z nas wierzą specjaliście, inni udają się do kilku kolejnych dentystów, aż do skutku. W końcu po kilku miesiącach znajdujemy stomatologa, który stwierdza, że lakowanie wykonuje się zawsze, gdy pojawi się próchnica i to bez względu na wiek.

Czy tak właśnie ma działać ten mechanizm. Ciekawe, za co odprowadzane są składki zdrowotne? Najlepiej skorzystać z usług prywatnych, co robi duża część rozżalonych rodziców, ale to nadal nie rozwiązuje naszych problemów. Mamy prawo do opieki zdrowotnej, tylko jej funkcjonowanie doprowadza nas do nerwicy. Pragniemy, by nasze dzieci były szczęśliwe i zdrowe, więc za usługi płacimy, aczkolwiek nie mamy pewności, że lekarz spełni nasze oczekiwania. Mamy jednak pewność, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy.

Zastanawiamy się tylko, czy lekarze z powołania jeszcze istnieją, gdzie szukać dobrego specjalisty, który zainteresuje się szczegółowo małym pacjentem?

Podobna sytuacja dotyczy kobiet. Media nagłaśniają i nakłaniają do profilaktycznych i regularnych badań. Większość z nas chciałaby zadbać o zdrowie w należyty sposób, tylko, że cytologia powinna być wykonywana, co najmniej raz w roku, a NFZ refunduje badanie raz na 3 lata. USG piersi- owszem tylko, że dopiero po 35 roku życia.

Na prywatne wizyty nas nie stać, a z drugiej strony, dlaczego mamy płacić za usługi skoro odprowadzają nam składki zdrowotne?

W ciąży rzadko, kiedy trafia się na dobrego lekarza, który otacza nas należytą opieką i daje poczucie bezpieczeństwa. Niektóre badania są po prostu nie wykonywane, lub bagatelizowane. Nie jesteśmy szczegółowo informowane o stanie zdrowia, odczuwając dyskomfort psychiczny.

Obecna opieka zdrowotna pozostawia wiele do życzenia. Owszem są lekarze z powołania, martwiący się o swoich pacjentów, tylko, że ograniczają ich przepisy i ustawy, niepozwalające na profesjonalne wykonywanie zawodu.

Cóż taki kraj i zapewne nie szybko zapewni nam pożądane bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną, bez ograniczeń.

Musimy godzić się na ustalony system lub korzystać z prywatnych usług, za które zmuszeni jesteśmy płacić!
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.