Wysypka u dziecka po antybiotyku

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKuracja antybiotykowa jest jedną z najłatwiejszych metod pozbycia się infekcji, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Nikogo już nie dziwi fakt, że większość lekarzy zapisuje antybiotyk nierzadko bez uzasadnienia. Niestety częste podawanie antybiotyków osłabia naturalną odporność organizmu, przez co dziecko staje się bardziej podatne na atak wirusów różnego typu. Współcześnie coraz częściej zauważa się reakcje alergiczne u dzieci poddawanych kuracjom antybiotykowym.

Głównym zadaniem antybiotyku jest niszczenie bakterii chorobotwórczych i zapobieganie ich rozmnażaniu się. W składzie większości leków znajduje się penicylina, która podobnie jak pozostałe leki wywołać może uczulenie u dziecka. Alergia na antybiotyki objawia się najczęściej gwałtowną wysypką rumieniową, grudkową, która przypominać może pokrzywkę. Wysypka po zażyciu lekarstwa nie powinna wywoływać świądu, aczkolwiek w niektórych przypadkach swędzi. U dziecka, u którego zdiagnozowana została astma oskrzelowa, katar sienny lub podatność na działanie alergenów pojawić się mogą bardziej niepokojące objawy, takie jak obrzęk stawów i warg, gorączka. Penicylina jest jednak stosunkowo bezpieczniejsza od streptomycyny. W przypadku małego dziecka streptomycyna powinna być podawana z należytą ostrożnością. Antybiotyk u malucha powodować może zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego. Po wstrzyknięciu antybiotyku dochodzi najczęściej do wzrostu liczby krwinek kwasochłonnych. Uczulenie skórne objawia się wypryskowym zapaleniem skóry w obrębie szyi, dłoni, przedramion nawet po dwóch miesiącach od zastosowania.

Nie możemy jednak zapominać, że u dziecka ze skłonnością alergiczną, uczulenie pojawić się może zarówno po antybiotykach, jak również po powszechnie stosowanych lekarstwach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych.

Alergia na leki powodować może biegunkę, wymioty, podwyższoną temperaturę ciała, wysypkę. U bardziej wrażliwych dzieci obecność leków w przewodzie pokarmowym obniża efektywną pracę flory bakteryjnej, przez co bakterie i zarazki rozmnażają się ze zdwojoną siłą, obniżając jednocześnie ilość witamin z grupy B. Antybiotykoterapia powodować może namnażanie się chorobotwórczych grzybów i pleśni w obrębie jamy ustnej. W przypadku dzieci zakażenie grzybami drozdżopochodnymi jest częstą przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania wątroby, nerek, opon mózgowych i mięśnia sercowego. Leczenie antybiotykami związane ze zmianą flory bakteryjnej prowadzi również do zaburzeń wchłaniania enzymów.

Reakcja alergiczna po podaniu leku u dziecka występuje na ogół po kilku godzinach lub dniach po zażyciu. Jeżeli u dziecka zaważyliśmy reakcję alergiczną na leki, musimy zachować szczególną ostrożność w przyszłości. Lekarz rodzinny powinien zostać poinformowany o zaistniałej sytuacji i zachować właściwe środki ostrożności. Antybiotyk należy do grupy leków o bardzo silny działaniu, dlatego powinien być zastosowany w ostateczności.

Niestety antybiotykoterapia uważana jest przez większość lekarzy za efektywną i szybką metodę walki z wirusami, przez co leki stosowane są coraz częściej. Wbrew pozorom wciąż wzrasta liczba szczepów bakterii odpornych na działanie antybiotyków, przez co leczenie staje się mniej skuteczne.

W związku z zaistniałą sytuacją pozostaje jedynie pytanie: jak ustrzec dziecko przed antybiotykami skoro prawie każdy lekarz regularnie stosuje się do dobroczynnych właściwości leków.?

Niestety nie pozostaje nic innego, jak zaufanie własnej intuicji. Ostateczna decyzja spoczywa na barkach nas-rodziców. Na nieszczęście nigdy nie będziemy pewni, czy postąpiliśmy właściwie, czy kuracja antybiotykami była konieczna, czy nie. Niby leczenie na własną rękę wywołuje w nas mnóstwo wątpliwości, a nawet wyrzutów sumienia, jednak antybiotyki przepisywane przez pediatrę regularnie przy każdej, nawet najmniejszej infekcji budzą mnóstwo obiekcji. I bądź tu człowieku mądry. Niestety nikt nie jest w stanie wyjaśnić nam niejasności związanych z notorycznym zapisywaniem antybiotyków. Kwestia tych leków pozostanie chyba na zawsze niewyjaśniona.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.