Łupież pstry u dziecka

pic105Łupież pstry należy do chorób grzybiczych skóry, bardzo rzadko dotyka małych dzieci. Schorzenie jest niestety zaraźliwe i trudne do wyleczenia. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z pościelą, szczotkami do włosów, ubraniami osoby zakażonej. Na schorzenie narażone są dzieci uczęszczające do żłobków, przedszkoli, na basen.  Ryzyko zachorowalności wzrasta u dzieci o obniżonej odporności komórkowej, nadmiernie pocących się, niedożywionych i otyłych. Łupież pstry u dziecka, jak również u osoby dorosłej objawia się plamami o żółtobrązowej, ciemnej barwie. Zmiany skórne u dzieci są raczej niewielkie, jednak mogą się rozlewać, tworząc asymetryczne formy. Na ogół nie powoduje świądu, lecz skóra malucha może ulegać delikatnemu łuszczeniu. Niestety łupież pstry jest chorobą, która wykazuje tendencję do nawracania.

Ogniska chorobowe obejmują głównie klatkę piersiową, plecy, owłosiona skórę głowy, ale również nogi i ręce. Dziecko zarażone łupieżem pstrym powinno unikać słońca nie tylko ze względów estetycznych( ogniska chorobowe nie opalają się, a łupież staje się bardziej widoczny), ale również zdrowotnych. Do zdiagnozowania grzybicy wykorzystać można jodynę, która po naniesieniu na skórę powoduje, że zmiany chorobowe zabarwiają się na ciemniej w porównaniu ze skórą zdrową.

Przypuszczając, że dziecko ma łupież pstry najlepiej udać się do dermatologa w celu potwierdzenia diagnozy i sposobu leczenia. Leczenie schorzenia jest niestety długotrwałe i nie daje 100% pewności, że łupież pstry wkrótce nie powróci. W przypadku dziecka najczęściej stosuje się szampony przeciwgrzybiczne zawierające, pirytonian cynku i związki selenu lub mydła bazujące na kwasie salicylowym. Pielęgnacja profilaktyczna, którą należy kontynuować po wyleczeniu obniża ryzyko nawrotu choroby. W przypadku łupieżu pstrego najlepiej sprawdzają się zwykłe szampony przeciwłupieżowe, którymi raz na dwa tygodnie należy myć całą powierzchnię skóry dziecka. Całe szczęście grzybica u dzieci występuje niezwykle rzadko, dając mało intensywne objawy w postaci niewielkich zmian grzybiczych skóry. U dziecka może być mylony z przebarwieniami skóry. Żółto lub ciemno brunatne plamy o nieregularnym kształcie mogą być jednak zmianami wywołanymi przez grzyby, dlatego nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie dermatologicznym. Im szybciej rozpoczęte będzie leczenie, tym większa szansa wyleczenia. W niektórych przypadkach, gdy maści i szampony nie przyniosły pożądanych rezultatów, lekarz może zalecić terapię antybiotykową.

Po wyleczeniu na skórze pozostać mogą nieduże plamki o charakterystycznej, białej barwie, które całkowicie znikają po kilku dniach.

Nie należy również zapominać o dezynfekcji ubrań, pościeli, ręczników, które powinny być systematycznie gotowane i prasowane.
1 komentarz Łupież pstry u dziecka

  • Witajcie. Mój mały kuzyn zmaga się z łupieżem pstrym (tak jak ja). Stosuje liczne szampony, pianki i sterydy ale to pomaga na chwilę. Może cie polecić sprawdzone kuracje?

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.