Kiedy wyżynają się szóstki?

picZęby mleczne zaczynają wyżynać się u niemowląt około 6 miesiąca życia, chociaż u niektórych dzieci pojawiają się znacznie wcześniej. Z reguły około 13-14 miesiąca życia dziecko powinno mieć komplet 20 zębów mlecznych. W wieku od pięciu do dziesięciu lat zęby zaczynają stopniowo wypadać, szykując miejsce zębom stałym. Uzębienie u dorosłego człowieka składa się z 32 zębów, u niektórych ludzi nigdy nie pojawiają się jednak ostatnie zęby trzonowe, nazywane zębami mądrości.

W większości przypadków szóstki wychodzą w tym samym wieku, w którym zęby mleczne zaczynają wypadać. Obserwacja dziecka jest istotna, gdyż bardzo szybko doprowadzić możemy do złego stanu uzębienia. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie szóstki wyżynają się, jako pierwsze i często przegapiamy moment pojawienia się trzonowców. Unikając systematycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym przyczyniamy się do szybkiego psucia się zębów u dziecka. Bardzo często szóstki wyrastają tuż obok zębów mlecznych, jeszcze przed ich wypadaniem, dlatego naszym obowiązkiem jest regularna obserwacja dzieci i kontrole dentystyczne, przynajmniej raz na sześć miesięcy.

Wbrew obiegowej opinii nie istnieje reguła potwierdzająca fakt, że szóstki wyrastają dopiero w wieku około 5, 6 lat. Zdarza się, bowiem, że pierwsze symptomy ząbkowania widoczne są już u 3 letnich maluchów. Odpowiedź na pytanie, kiedy dziecku rosną szóstki, nie jest, zatem tak jednoznaczna, jakby się mogło wydawać. Do podobnej sytuacji dochodzi dość rzadko, szczególnie u dzieci, którym pierwsze zęby mleczne wyrosły we wczesnym okresie niemowlęcym. Chodzi tu głównie o maluchy, u których mleczaki wyżynały się w wieku około 3 miesięcy lub noworodków, które urodziły się z zębami.

Pojawienie się zębów w różnym wieku nie powinno nas wcale dziwić, gdyż każdy maluch rozwija się w różnym tempie. Jedynym warunkiem, jaki musimy spełnić jest szybka kontrola stanu uzębienia u dentysty, który wykluczy wczesne objawy próchnicy lub zacznie leczenie profilaktyczne.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.