Świnka u dziecka. Objawy, leczenie, powikłania.

file0001720302010Świnka jest jedną z wielu chorób zakaźnych, występującą znacznie częściej u dzieci, niż u dorosłych. Najczęściej dotyka dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 15 lat. Przebieg świnki nie jest na ogół groźny dla zdrowia dziecka, chyba że dojdzie do groźnych powikłań.
Objawy świnki u dziecka to przede wszystkim zapalenie ślinianek przyusznych, czemu towarzyszy ból w okolicy szyi i uszu, ból gardła, suchość w jamie ustnej, brak apetytu, ból głowy, wysoka gorączka mogąca przekraczać 39oC.
Okres wylęgania się infekcji przebiega dość długo, bo około 2, 3 tygodni do momentu pojawienia się pierwszych symptomów choroby. Początkowy obrzęk ślinianek trwający około 3 dni uniemożliwia normalne spożywanie posiłków, picie, dziecko jest rozdrażnione i apatyczne. Infekcja nierzadko obejmuje tylko jedną stronę szyi, mamy wówczas do czynienia z jednostronnym zapaleniem ślinianek. Świnka jednostronna u dziecka występuje dość często powodując takie same objawy jak w przypadku obrzęku po obu stronach, z tą różnicą, że widoczne zmiany obejmują prawą lub lewą śliniankę. Bez względu na intensywność choroby najważniejsze, abyśmy nie doprowadzili do odwodnienia organizmu, podawali dostateczną ilość płynów i posiłki najlepiej w postaci zup, kremów o płynnej konsystencji oraz unikali serwowania ostrych przypraw i kwaśnych produktów.
Do zakażenia dochodzi droga kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z zakażonym. Leczenie świnki nie wymaga stosowania leków na bazie antybiotyków, jedynym zaleceniem lekarza jest izolacja, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dziecko powinno chorobę przeleżeć w łóżku z szyją owiniętą miękkim, bawełnianym szalikiem lub delikatną chustą. Leczenie symptomów infekcji trwa najczęściej około tygodnia, niekiedy przedłuża się do 10, 14 dni w zależności od aktywności układu immunologicznego.
Współcześnie śwince można zapobiec decydując się na potrójną szczepionkę MMR. Szczepienie wykonywać można u dzieci, które ukończyły 2 rok życia. Szczepionka MMR wykonana u małego dziecka jest w stanie uchronić przed chorobami, takimi jak świnka, różyczka i odra niemal w 95%. Rodzice pragnący zminimalizować ryzyko zakażenia powinni zdecydować się na szczepienie możliwie wcześnie. Co, jednak z dziećmi młodszymi? Jak uchronić niemowlaka przed świnką?
Statystyki dowodzą, że najczęściej chorują dzieci pomiędzy 5 a 14 rokiem życia, noworodki i niemowlęta do pierwszego roku życia posiadają przeciwciała przekazane od matki, dlatego prawdopodobieństwo zakażenia jest naprawdę niewielkie.
Zdiagnozowana choroba wzbudza niepokój wśród rodziców, gdyż na około 15% zachorowań występują groźne powikłania zdrowotne Infekcja potrafi atakować różne narządy doprowadzając do poważnych uszkodzeń.
Powikłania po śwince u dziecka związane są najczęściej z zapaleniem opon mózgowych, które przyczynić się może do niedosłuchu, a nawet trwałej głuchoty. Zapalenie trzustki, wątroby zaliczyć można do powikłań występujących u młodszych dzieci. W przypadku nastolatków świnka może okazać się bardzo ciężką chorobą, szczególnie, gdy zaatakuje jajniki lub jądra, co zakończyć się może bezpłodnością. Infekcja wirusowa jest również niebezpieczna dla kobiet w ciąży ze względu na zwiększone ryzyko poronienia.
Jeżeli dziecko zachoruje na świnkę nie należy popadać w panikę, zastosować się do zaleceń lekarza i czujnie obserwować zachowanie dziecka. Odpowiednia opieka i wypoczynek zaowocować powinny szybkim powrotem do zdrowia bez żadnych komplikacji.
Jeżeli zdarzyłyby się objawy, takie jak wymioty, nasilający się ból głowy, ból brzucha, zaburzenia świadomości lub widoczny obrzęk jąder nie należy czekać i czym prędzej udać się do lekarza.
Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.